Secetă şi în teren! FC Voluntari – Pandurii: 0-0

492

Măcinaţi de probleme financiare, pandurii se deplasau la Voluntari după o săptămână zbuciumată. Sânmărtean şi compania doreau să menţină echipa neînvinsă şi după runda a cincea, în timp ce gazdele căutau victoria care să le ducă peste gorjeni în clasament.

Filmul meciului
Meciul s-a disputat din nou pe caniculă, lucru frustrant pentru echipa lui Grigoraş, având în vedere că Pandurii a fost programată la ore similare în jocurile cu Astra Giurgiu şi CFR Cluj. În aceste condiţii, primul sfert de oră a fost destul de apatic, iar ambele echipe au căutat să-şi fixeze adversarul. Aşa cum era de aşteptat, Sânmărtean şi Cernat au stat la baza acţiunilor celor două formaţii. Prima ocazie mare a venit în tabăra gazdelor. În minutul 23, Marinescu a profitat de o minge recuperată de “decarul” echipei sale şi a trimis un şut puternic în bara porţii. Pandurii a dat replica rapid, iar Sânmărtean şi Mrzljak au avut cu acţiuni periculoase, fără să-l testeze însă pe Bornescu. Gazdele au părut mai insistente în finalul reprizei, iar în minutul 38, Cernat a ratat o oportunitate bună de a marca. Repriza a doua a început în aceeaşi notă. Cele două formaţii s-au mişcat greoi, iar prima oportunitate a aparţinut tot amfitrionilor, când Ivanovici a trimis telefonat din centrul careului în braţele lui Lazar (55`). Cea mai mare ocazie de gol a Pandurilor a venit după o lovitură de colţ. Bunoza l-a întins serios pe Bornescu, dar scorul a rămas neschimbat (65`). O fază impotantă a avut loc două minute mai târziu. Deşi FC Voluntari a înscris, tuşierul a considerat că Moke a influenţat desfăşurarea acţiunii şi a anulat golul. Elevii lui Florin Marin s-au menţinut în ofensivă şi în ultima parte a meciului, iar oaspeţii au încercat să lovească pe contre. În minutul 77, ai noştri au scăpat de un penalti clar, după ce Grecu a controlat mingea cu mâna în careu. Voiculeţ l-a testat 3 minute mai târziu cu un şut din marginea careului pe portarul advers, dar fără rezultat pe tabelă. Ilfovenii au mai avut o lovitură liberă periculoasă în prelungiri, dar Lazar a respins de sub bară şutul lui Cernat. S-a încheiat 0-0, iar pandurii au ajuns la al treilea egal din cinci meciuri, după un joc în care echipa adversă a cerut patru lovituri de la unsprezece metri.

Urmează Steaua
Duelurile tari continuă pentru formaţia fanion a Gorjului. Echipa noastră va juca sâmbătă, la Severin, cu Steaua Bucureşti. Trupa din capitală va veni la Mehedinţi “şifonată” după dubla cu City, dar şi cu regretul că nu a putut învinge rivala Dinamo în această rundă. Meciul se va disputa în nocturnă, de la ora 21:00, şi va fi foarte important pentru configuraţia clasamentului din play-off.

FC Voluntari – Pandurii Tg-Jiu: 0-0