UCB i-a spulberat pe bănăţeni!

702

Echipa de handbal a Universităţii Constantin Brâncuşi a trecut, la pas, de formaţia Politehnica Timişoara, într-un meci disputat, luni seară, în Sala Voievod Litovoi din municipiu. După eşecul de la Oradea, gorjenii au vrut să evite un nou meci pe muchie, au ţinut pedala apăsată, iar la pauză scorul arăta 20-7. Dată fiind diferenţa liniştitoare, antrenorul principal al gazdelor, Adrian Gorun, şi-a permis să ruleze toţi jucătorii pe care i-a avut la dispoziţie pentru acest meci. Echipa noastră nu a cedat teren, şi s-a impus în final cu 41-29. Cătălin Ion a fost cel mai bun marcator al jocului cu 9 goluri, iar căpitanul Ionuţ Acsinia l-a secondat, bifând 8 reuşite. “Pot să spun că a fost un meci facil. Câştigătoarea a fost stabilită practic în prima repriză. Asta cu toate că, până la pauză, am jucat cu destulă teamă, pentru că nu am vrut să facem vreo surpriză neplăcută. Conduceam la 13 goluri diferenţă. În partea secundă, am rulat tot lotul. Cred că toţi jucătorii au marcat, iar lucrul acesta mă bucură, înseamnă că avem handbalişti de valoare”, a declarat Gorun. Omul ce conduce UCB de pe bancă este încâ mâhnit că a pierdut derbiul seriei, dar este, în acelaşi timp, convins că formaţia sa va obţine promovarea directă. “Bilanţul nu este 100% pozitiv, din cauza înfrângerii de la Oradea, dar eu cred că suntem oricum principala candidată la promovare, pentru că meciul retur se desfăşoară la Târgu-Jiu. Am pierdut la un singur gol şi cred că avem puterea să ne impunem la o diferenţă mai mare cu echipa din Oradea. Este posibil ca echipele din fruntea clasamentului să fie încurcate, tocmai de asta i-am mobilizat pe jucători. Nu trebuie să ne relaxăm absolut deloc, pentru că nu va fi deloc bine pentru cine greşeşte. Noi trebuie să mergem ca şi până acum şi, dacă Oradea nu se va încurca, stabilim în meciul retur echipa care promovează direct”, a afirmat Gorun.