Victorie în derby-ul Olteniei

590

Derby-ul Olteniei baschetbalistice nu a mai fost la fel de încins ca în urmă cu câteva luni, când deschidea practic sezonul regulat. Acum l-a închis, jocul a fost unul spectaculos, însă fără nicio miză, Energia fiind sigură pe locul 4, iar SCM U la fel de sigură că nu mai poate prinde play-off-ul.

Trupa lui Constantinides a început meciul decisă să obțină victoria și primul sfert le dădea suporterilor grojeni iluzia unei victorii lejere, fără o opoziție din partea gazdelor, scor 15-25. Gazdele au început însă sfertul doi cu un parțial de 10-0 care anula orice fel de avantaj și readuce meciul din poziția de start. Constantinides a reușit să-și trezească însă elevii la timp, Energia a reechilibrat rapid partida și deficitul a fost redus în acest sfert la doar patru puncte, ceea ce a permis intrarea la cabine, la pauza mare, cu un avantaj de șase puncte, scor 44-38 pentru echipa gorjeană. În ciuda faptului că echipa craioveană a câștigat și sfertul al treilea și s-a apropiat amenințător pe final de joc de Energia, trupa lui Constantinides și-a luat o frumoasă revanșă pentru înfrângerea din tur gestionând perfect ultimele minute ale întâlnirii. “Ne-am dorit înainte de meci să terminăm cu o victorie sezonul regulat, deoarece în acest an am avut multe rezultate pozitive și din mai multe motive voiam o victorie înainte de startul play-off-ului. Am reușit să facem asta, chiar dacă am avut multe probleme de ordin medical, și mă refer la Tal Karpelesz, Michal Kremen și Tal Omer. Am făcut un meci foarte bun, opus față de cel de la Mediaș, și asta este foarte important pentru noi și pentru moralul nostru. Totodată ne-am făcut și fanii fericiți, pentru că toată lumea știe ce înseamnă un meci între Energia și Craiova. Suntem cu toții foarte bucuroși, cum am mai zis, că am reușit să terminăm cu un rezultat pozitiv și că la finalul sezonului regulat am reușit să ne clasăm între primele patru echipe din România”, a declarat Antonis Constantinides după ultimul meci din sezonul regulat, unul care are echipa gorjeană între primele patru ale Ligii Naționale de Baschet masculin.

SCM U Craiova – Energia Târgu Jiu 85-90 (15-25, 23-19, 20-17, 27-29)
Sala Polivalentă, Craiova
SCM U: Bozovic (22), Bureau (16), Boltic (13), Micic (11), Petrișor (8), Șanta (8), Bosnjak (5), Marojevic (2), Andrei, Damian, Corneanu, Ciotlăuș. Antrenor: Andelko Mandic.
Energia: Troupe (17), Glyniadakis (16), Watson (14), Milosevic (14), Darby (13), Mack (11), Aktaș (5), Vlaicu, Minea, Bratoloveanu, Sanda, Omer. Antrenor: Antonis Constantinides.
Arbitri: Bedir Sefer, Valentin Negrea, Cristian Trofim