Succes chinuitor

382

Dincolo de acest rezultat, 29-26 (12-10), foarte bun în economia unui campionat care propune intrarea în play-out cu punctele obținute contra echipelor cu care se va juca în această parte a campionatului, rămâne un joc extrem de slab practicat de Energia, incapabilă să găsească încă trasee pentru atac, acțiunile ofensive fiind în continuare chinuitoare și bazate exclusiv pe forma lui Florin Acatrinei.

Jocul a arătat un echilibru încă din primele minute ale partidei. Chiar dacă Energia pornea ca mare favorită, echipa moldoveană n-a fost dispusă să cedeze ușor șansa unei victorii care le-ar fi dat șansa de a spera la evitarea retrogradării în play-out. Două goluri ale lui Acatrinei, unul din aruncare de la 7 metri, au deschis meciul, dar Energia nu a fost în stare să se desprindă și oaspeții au egalat în minutul 13, scor 5-5. Andrieș a luat decizia de a nu-l mai ține pe bancă pe Mota, portughezul a trecut la conducerea atacurilor Energiei, iar rezultatul s-a văzut imediat, în minutul 25 gorjenii conduceau cu patru goluri, scor 11-7 și misiunea lor părea a fi una din ce în ce mai ușoară. Nu a fost așa, elevii lui Andrieș au mai punctat o singură dată până la pauză, vreme în care oaspeții au înscris trei goluri, iar diferența s-a micșorat, scor 12-10.

Au trăit periculos
Din ce în ce mai puținii spectatori ce-și mai supun nervii la încercare la meciurile Energiei au avut mari emoții în prima parte a reprizei secunde. Între minutele 37 și 41, profitând și de o eliminare a lui Vali Popescu, CSU Suceava a înscris de patru ori fără a primi gol, iar tabela s-a modificat dramatic pentru gorjeni, scor 15-17. O altă eliminare, a doua definitivă după ce Petru Ghervan, antrenor al oaspeților, a fost trimis în tribune în minutul 38, a întors din nou jocul. Popovici a văzut cartonașul roșu pentru a treia eliminare de două minute, iar Energia a avut maturitatea de a profita marcând de patru ori consecutiv revenind la un avantaj de două goluri, scor 19-17 în minutul 46. Suceava nu a renunțat la luptă, a mai egalat o dată, în minutul 55, ducând tabela la 23-23, dar finalul a fost al experienței jucătorilor Energiei, care s-au impus cu 29-26.

Andrieș: “Jocul, per ansamblu, nu ne-a mulțumit”
Evoluția echipei gorjene a lăsat mult de dorit și la acest meci, doar valoarea scăzută a adversarului oferind Energiei șansa unei victorii care să o pună pe picior de egalitate cu moldovenii în play-out. De faptul că jucătorii săi au evoluat din nou sub posibilități pare să fie convins și Andrieș: “Știam că va fi așa, știam că va fi un meci cu miză, un meci pe care, din fericire, am reușit să-l câştigăm. Sunt trei puncte extrem de importante pentru noi. E clar că jocul per ansamblu nu ne-a mulțumit, dar pentru noi au contat cele trei puncte și singurul lucru pentru care ne bucurăm este acela că le-am câștigat. Se știa presiunea acestui joc, era un meci de care pe care și probabil că a contat și acest lucru. Poate rezultatul a fost mincinos, dar mai multe rezultate au fost mincinoase”, a declarat antrenorul echipei gorjene. Acesta apreciază că un plus pentru echipa sa se va observa atunci când Dragnea va fi la parametrii normali, iar Mota își va reintra și el în ritm: “Dragnea nu este refăcut 100%, a făcut doar două zile de antrenament după acea accidentare. Așteptam destul de mult revenirea lui Mota, s-a văzut că este jucător care are calitate și experiență”, a mai spus Andrieș.

Bernicu: “Finalul de joc nu am reușit să-l gestionăm”
Dacă Energia a reușit să se impună abia pe final, antrenorul oaspeților, Răzvan Bernicu, apreciază că tocmai acolo a fost cheia jocului și spune că plusul de experiență al jucătorilor echipei gorjene a fost cel care a dat câștigătoarea: “A fost un meci echilibrat, așa cum ne așteptam. Poate că Energia pleca drept favorită prin prisma faptului că juca acasă, însă eu mă așteptam să fie un meci echilibrat, așa cu a și fost. Din păcate, finalul de joc nu am reușit să-l gestionăm așa cum trebuie însă pe lângă lipsa noastră de experiență, ne-am lovit și de experiența celor de la Târgu-Jiu, la repuneri, au știut să țină mingea chiar și după gol au repus destul de greu mingea în joc și din păcate li s-a permis acest lucru. Au experiență, au știut să profite de aceste momente. Nu mă așteptam să picăm pe final, deși este al treilea meci în care picăm pe final”, a declarat antrenorul sucevenilor.

bernicuAcesta a mai precizat și că a simțit câteva decizii ciudate luate împotriva echipei sale, însă privește cu încredere spre ceea ce i-ar mai putea oferi finalul sezonului regulat, unul în care va primi la Suceava vizita altor două echipe cu care se va întâlni și în play-out, Steaua și Poli Timișoara: “Au mai fost și două-trei decizii controversate, zic eu, dar mergem înainte, mai sunt 2-3 etape și apoi play-out-ul și sper eu ca acolo să arătăm altfel. Din păcate, noi l-am pierdut și pe Gavrilovic, jucătorul nostru cu ceva mai multă experiență și s-a văzut și lucrul acesta…”, a încheiat Răzvan Bernicu.

Energia Târgu Jiu – CSU Suceava 29-26 (12-10)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 500
Energia: Șelaru, Antonaru – B. Mănescu, V. Popescu, Kekezovic (6), Apolzan (4), Stoica (4), Dragnea (2), Sifre, Ilieș (1), Mota (3), Enache, Al. Mănescu, Stankevicius (2), Rodrigues, Acatrinei (7). Antrenor: Liviu Andrieș.
CSU Suceava: Spiridon, Marocico – Bursuc (4), Burlacu (3), Gavrilovic, Tîrzioru (8), Petrea (2), Tcaciuc, Popovic (1), Olaru (1), Costea, Preda (1), Davidovic (2), Trifkovic (1), Sandu (3). Antrenor: Răzvan Bernicu.
Arbitri: O. Fînață / S. Hendrea.