Trifu, decisiv în derby-ul de la Motru

470

În week-end, Liga a 3-a și-a programat antepenultima etapă din acest campionat, o rundă în care, în seria a IV-a, unde sunt plasate reprezentantele Gorjului, s-a disputat și un derby local.
Minerul Motru a primit vizita celor de la Știința Turceni, iar meciul a fost decis de calitățile de golgheter dovedite de Patrian Trifu, atacant care a înscris de trei ori pentru gazde.
Trifu a deschis rapid scorul, în minutul 6, dar Bălan a egalat în minutul 15. Trifu şi-a adus în avantaj din nou echipa în minutul 28, gol cu care a stabilit scorul primei reprize. Partea a doua a meciului n-a mai adus decât un singur gol, cel cu care Trifu a realizat tripla, cu șase minute înainte de final. Într-un meci disputat la Rovinari, Pandurii II a cedat meciul cu Vulturii Lugoj cu 3-1. Brata, care nu mai are loc la prima echipă, a deschis scorul în minutul 19 și Pandurii II a condus cu 1-0 până în minutul 62, când Stoichescu a egalat.
În ultimele cinci minute de joc Pandurii II a mai încasat două goluri, Magdaș și Porcescu au punctat pentru lugojeni, iar meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților cu scorul de 3-1.