UCB încheie cu bine anul!

612

Echipa de handbal CS Universitatea Constantin Brâncuşi a câştigat ambele meciuri disputate în finalul turului de campionat. Trupa gorjeană s-a impus la Sibiu (29-37) şi Sighişoara (33-41), în condiţiile în care nu a avut nicio zi de pauză între aceste confruntări. Singura sincopă a “universitarilor” a fost la Oradea, iar bilanţul în 2017 este de 9 victorii şi o înfrângere. “Meciul cu Sibiul a fost destul de greu, cum ne şi aşteptam. Am întâlnit o echipă bine motivată, care ne-a şi surprins în debutul jocului. Ne-au condus pe tabelă, dar până la pauză am revenit şi aveam 15-14. Repriza a doua am dominat-o, scorul ar indica o victorie realitv uşoară, dar nu a fost aşa. Am avut fluctuaţii de joc, şi pe final am reuşit desprinderea. La Sighişoara, ne-am dorit un antrenament cu public, în care să aplicăm anumite strategii tehnico-tactice. Am început cu jucători mai tineri în teren, au evoluat destul de bine până la pauză. În a doua repriză am băgat şi jucători mai experimentaţi, ca să ne mai punem la punct jocul, şi ne-am impus relativ uşor”, a declarat antrenorul principal al gorjenilor, Adrian Gorun. Echipa noastră a intrat în pauza competiţională, primele meciuri din returul campionatului urmând să aibă loc la finalul lunii februarie. Până atunci,la UCB ar putea apărea şi feţe noi.  Formaţia gorjeană îşi propune promovarea în prima ligă, şi ar vrea să acceadă într-un eşalon superior, fără baraj. “Nu cred că putem să vorbim despre plecări în această iarnă, poate de veniri. Ne gândim în aceste zile la strategia pentru retur. Vedem şi dacă ne permite bugetul. Pentru ce vrem noi, ne-ar mai trebui unul sau doi jucători. Sper să rezolvăm aceste probleme”, a admis Gorun.