Energia Tg-Jiu, pe podium in Europa !

410

Energia Târgu Jiu a învins, în finala mică a Turneului Final Four al FIBA Eurochallenge, formaţia germană Fraport Skyliners, cu scorul de 83-80 (36-34) şi a ocupat locul 3 la prima participare în competiţie.
Marcatori:

Energia – Watson 18 puncte, Darby 16, Troupe 16, Glyniadakis 12, Karpelesz 9, Milosevici 8, Mack 4;

Fraport – Voigtmann 21 puncte, Cobbs 16, Barthel 13, Morrison 8, Armand 8, Robertson 7, Ilzhofer 3, Bright 2, Doornekamp 2.

În urma rezultatului, Fraport Skyliners s-a clasat pe locul 4, iar Energia Târgu Jiu, care a participat în premieră în FIBA Eurochallenge, s-a clasat pe locul 3.

În semifinale, Energia a fost învinsă de gazda turneului, Trabzonspor, cu scorul de 63-83 (31-39), în timp ce francezii de la JSF Nanterre au trecut de Fraport Skyliners, cu 84-79 (45-37).

Finala mare, pentru cucerirea trofeului, va avea loc tot duminică, de la ora 19.00, între Trabzonspor şi JSF Nanterre.

Energia Târgu Jiu a participat pentru prima dată în FIBA Eurochallenge, care este a treia competiţie valorică a continentului după Euroligă şi FIBA Eurocup.