Un gorjean a cucerit Barcelona!

586

Perechea formată din tenismenul din Târgu-Jiu, Florin Mergea, şi pakistanezul Aisam-Ul-Haq Qureshi a câştigat, duminică, proba de dublu din cadrul turneului de la Barcelona, dotat cu premii totale de 2.324.905 euro. Mergea şi Qureshi i-au învins în finală pe germanul Philipp Petzschner şi austriacul Alexander Peya, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi zece minute. Finala a fost una foarte echilibrată, cu doar 2 breakuri realizate, câte unul în fiecare set. Câştigătorii turneului au obţinut 150.780 de dolari şi 500 de puncte, iar învinşii din finala de dublu 73.820 de dolari şi 300 de puncte. Aceasta a fost prima finală a lui Mergea alături de Qureshi şi al şaptelea titlu cucerit de gorjean la dublu în circuitul ATP. În semifinalele competiţiei, Mergea şi Qureshi au trecut de cuplul Horia Tecău / Jean Julien Rojer, după un meci spectaculos: 6-3, 5-7, 14-12. Florin, care nu mai câştigase de exact un an un titlu ATP la dublu, este la doar al treilea turneu pe care îl face împreună cu sportivul din Asia. Mergea a câştigat precedentele şase titluri ATP, în 2013 la Viena (alături de cehul Lukas Rosol), în 2014 la Vina del Mar (alături de austriacul Oliver Marach) şi la Hamburg (cu croatul Marin Draganja ca partener), în 2015 la Stuttgart (alături de indianul Rohan Bopanna) şi anul trecut la Bucureşti (împreună cu Horia Tecău). Qureshi şi-a trecut în palmares al 13-lea titlu ATP, având şi 16 finale pierdute.“E pentru prima oară când vin la acest turneu, este un privilegiu să joc aici și abia aștept să revin”, a spus Mergea când a ridicat trofeul. “Nu cred că aș putea fi mai fericit. Am muncit foarte mult și știu că și Florin e la fel ca mine. Există foarte multă istorie în acest club și e minunat să poți să faci parte din ea, să poți câștiga un titlu aici. Să sperăm că vom reveni la anul și vom reuși să mai câștigăm încă un titlu în acest oraș frumos”, a declarat Qureshi după finală.