Remiză pentru Pandurii

473
pacurar

Pandurii a remizat la Severin, scor 1-1 cu FC Botoșani. Moldovenii au fost egalați din penalty, în ultimul minut de prelungiri.

După doar un sfert de oră de joc, Golofca a fost faultat de Florin Ilie în careu, însă penalty-ul executat de Vașvari a fost apărat de Popescu.

Chiar înainte de pauză, același Golofca a scos o nouă lovitură de la 11 metri, după ce a fost faultat de Samson. Botoșănenii au cerut cartonaș galben, în condițiile în care fotbalistul „pandurilor” era deja avertizat, dar centralul Cătălin Popa nu l-a sancționat pe apărătorul gazdelor.

Vașvari nu a mai ratat de această dată și a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri.

În ultimul minut de prelungire, Mușat l-a ținut pe Negoiță în careu, iar Cătălin Popa a fluierat cea de-a treia lovitură de pedeapsă a partidei.

Păcurar a executat și a adus un punct pentru gorjeni, care se distanțează la un punct de Chiajna, echipă aflată pe loc retrogradabil. (A.C.)