Purtătorul de cuvânt al USR, Cristina Prună, arată că România continuă să fie, conform datelor publice, pe primele locuri la nivel european în clasamentul statelor cu cele mai mari preţuri la energie şi subliniază că sectorul energetic are nevoie de investiţii accelerate în stocare şi reţele, de debirocratizare şi de predictibilitate, potrivit Agerpres.
„Preţurile mari la electricitate au mai multe cauze. Nu putem pune totul în cârca cererii mari de energie pe fondul caniculei. Cauzele sistemice precum piaţa nefuncţională de energie, impredictibilitatea legislativă, progresul lent al investiţiilor publice, birocraţia instituţională pusă în calea investiţiilor private sunt cele care ne duc în mod repetat în această situaţie ruşinoasă. Toate acestea ţin strict de lipsa de interes a Guvernului şi de agresivitatea ANRE faţă de investitorii privaţi. Aceasta e reţeta situaţiei critice în care a fost adus sectorul energetic”, afirmă Cristina Prună.
Oare cine a blocat lucrarile de la hidrocentralele de pe Valea jiului?Miruta intrat in parlament prin redistibuire nu spui nimic de USR?