Craiova a făcut spectacol la debutul oficial!

630

Impulsionaţi de aproape 18.000 de olteni, fotbaliştii de la Universitatea Craiova şi-au mai spălat din păcatele ultimelor meciuri. Ştiinţa le-a oferit suporterilor o victorie categorică în primul joc oficial de pe noul stadion, 3-1 cu Juventus Bucureşti. Alexandru Mitriţă “a inaugurat” plasa porţii adverse în minutul 39, după o combinaţie frumoasă cu Mihai Roman. Mijlocaşul ofensiv al gazdelor a reuşit dubla în prelungirile primei reprize, când, după un assist al aceluiaşi Roman, a trimis balonul pe lângă Drăghia, din careul mic. Intrat în partea a doua, Gustavo a majorat avantajul gazdelor în minutul 63, după ce a şutat cu sete într-o minge bâlbâită de apărarea adversă. Singurele “bile negre” din dreptul Craiovei au fost golul primit în minutul 80 de la Țîră şi faptul că seceta se prelungeşte pentru vârful Mihai Roman. Deşi nu a făcut un meci rău, fostul golgheter de la Pandurii a ratat oportunităţi uriaşe, iar golul întârzie să vină, ceea ce este frustrant pentru un vârf de meserie. De asemenea, gazonul de pe noua arenă a cedat, din nou, şi rămâne de văzut dacă suprafaţa de joc va fi schimbată în pauza competiţională.

Mangia, mulţumit de echipă şi suporteri!
La finalul meciului, antrenorul italian Devis Mangia a ţinut să le mulţumească din nou fanilor pentru prezenţa numeroasă. Tehnicianul a apreciat şi contribuţia lui Mihai Roman, despre care a spus că va sparge gheaţa în partidele viitoare. “Sunt foarte mulțumit de prestația echipei și puteam să marcăm mai multe goluri. Mihai Roman a făcut un meci deosebit, și-a creat ocazii de gol, a jucat pentru echipă și eu cred că, evoluând cu aceeași atitudine, va ajunge să și înscrie. M-a deranjat însă golul primit, deoarece aș fi dorit ca meciul să se fi terminat fără să primim gol. Le mulțumesc suporterilor pentru susținere, este un mare avantaj să jucăm aici. Este de ajuns să ridicăm puțin ritmul meciului și tot stadionul tremură. Trebuie să merităm să avem asemenea suporteri, care să creeze o atmosferă fantastică și să vină în număr cât mai mare“, a declarat Devis Mangia.

Universitatea Craiova – Juventus Bucureşti: 3-1 (2-0)
Au marcat: Mitriţă `39, `45+2, `63 / Ţîră `80
Craiova: Calancea – Datkovic, Ferreira, Briceag – Martic, Screciu, Mateiu (`74, R. Popa), Bancu – Băluță (`78, Dimitrov), Roman, Mitriță (`62, Gustavo). Antrenor: Devis Mangia.
Juventus: Drăghia – Dima, Morariu, Mihăescu, Carabela – Sesar, Bărbulescu – Călințaru (`46, Al. Zaharia), Băjenaru (`55, Țîru), Dzalamidze (`67, C. Petre) – Măzărache. Antrenor: Marin Barbu.
Au arbitrat: Iulian Călin – Bogdan Gheorghe, Stelian Slabu; Cătălim Popa.