Craiova s-a dezlănțuit: CFR Cluj, out din lupta pentru titlu

345

CSU Craiova s-a impus în meciul jucat în deplasare cu CFR Cluj, scor 3-0, într-un meci în care Andrei Ivan a marcat o „dublă”.

Clujenii au avut probleme încă din startul meciului, Miriuță fiind nevoit să-l schimbe pe Deac încă din minutul 10, din cauza unei accidentări. În locul său a intrat Juan Carlos, care a marcat chiar de la prima atingere, dar golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Andrei Ivan a deschis scorul cu o execuție de excepție, după o jumătate de oră de joc. Cu un minut înainte de pauză, Zlatinski a scris cu o execuție sub transversală, după ce Marc a reușit să respingă un prim șut expediat de Jazvici.

Cea mai mare ocazie a gazdelor a venit cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, când Dan Roman a șutat peste poartă din interiorul careului.

Andrei Ivan a mai lovit o dată, profitând de o intervenție ratată a lui Horj și a adus cea mai clară victorie în deplasare a celor de la CS U Craiova.

CS U ajunge la 31 de puncte, fiind calsată pe penultimul loc în play-off. (A.C.)