Handbal, Divizia A (f) – A.C.S. U ”Constantin Brâncuși”, debut anevoios în retur

3264

Partea a doua a campionatului eșalonului secund al handbalului feminin românesc a programat formației A.C.S. U ”Constantin Brâncuși” o deplasare la Reșița pentru duelul cu trupa similară, a Universității. Echipa reșițeană s-a impus sâmbătă, 25 ianuarie, pe teren propriu, cu 31-24 (la pauză, 16-10) în urma unui joc abordat cu mult curaj în vederea obținerii celor trei puncte cu ajutorul cărora să urce câteva poziții în clasament.

După un început echilibrat de partidă, gazdele s-au desprins treptat pe tabela de marcaj, astfel că la jumătatea primei reprize scorul le era favorabil, 6-3.
Reșițencele au reușit să conducă cu șase goluri, această diferență fiind menținută până la pauză, scor 16-10. Studentele târgujience nu au reușit nici după reluare să-și impună ritmul și au permis gazdelor să atingă pragul de 9 intervale distanță, până în minutul 33, la scorul de 19-10. A fost cea mai mare diferență înregistrată în acest meci. Întâlnirea s-a aflat tot timpul la discreția echipei gazdă chiar dacă, în minutul 48, gorjencele au apăsat accelerația și reușiseră să se apropie la patru goluri, când tabela indica 23-19. Finalul a fost mult mai bine gestionat de gazde care s-au impus cu 31-24 și au egalat numărul de puncte al studentelor târgujience cu care nu au reușit, cel puțin, deocamdată, să facă rocada în clasamentul seriei B a Diviziei A de handbal feminin.
A.C.S. U ”Constantin Brâncuși” a rămas cu 10 puncte și va juca sâmbătă, 01 februarie, în Polivalenta locală, împotriva formației C.S. Timișoara.

Universitatea Reșița – A.C.S. U ”Constantin Brâncuși” 31-24 (16-10)
Reșița: Codruța Buda, Andra Ioța, Alexandra Popescu – Adriana Voina (7 goluri), Andrada Stamin (7), Alina Cristea (6), Alexandra Mihai (5), Lorena Mocodean (3), Beatrice Kovari (2), Iasmina Roșian (1), Claudia Baldovin, Alexandra Dinu, Gianina Iung, Lavinia Grozuța, Andreea Matula, Laura Dumitrescu. Antrenor: Liviu Viașu.
„Constantin Brâncuși”: Rodica Gruia, Maria Sîrbu, Elena Negru – Iulia Buncilă (7), Florina Toader (5), Elena Enache (4), Ioana Toader (3), Angela Mogoș (2), Andreea Giurcan (2), Ioana Cățelu (1). Antrenor. Robert Sakizlian.