În sfârșit, victorie!

409

Energia a reușit după multă vreme să treacă în dreptul său un nou succes. N-a fost deloc ușor, chiar dacă Vlad Caba a venit cu o echipă ce a trebuit să lupte fără motoarele sale principale. Gorjenii au învins și acumulează acum șase puncte în Liga Națională după primele șapte etape.

Puțini au fost cei care sperau ca Energia, aflată într-o situație delicată, cu doar un succes în campionat și fără antrenor principal pe bancă, să învingă pe HC Odorhei, o echipă ce nu cunoscuse încă înfrângerea în această stagiune. Asta până când Caba a intrat în Sala Sporturilor din Târgu Jiu fără Kuzmanovski – suspendat, Rusia – lăsat acasă pentru a rezolva unele probleme personale și fără Majnov – în continuare accidentat. Pe lista aceasta, Caba l-a trecut după doar câteva minute și pe Mihalcea, care s-a accidentat în debutul meciului și nu a mai putut reintra pe teren. Nici gazdele nu au putut miza pe Acatrinei, principalul marcator al Energiei, dar această absență avea să cântărească mult mai mult în economia meciului.
Oaspeții au început în forță chiar și într-o formulă cu trei pivoți pe teren și fără nicio rezervă de valoare la care Caba să poată să apeleze fără a-și pune în pericol exprimarea echipei. După ce Odorheiul a condus cu 4-0, Energia a marcat primul său gol abia în minutul 8. Avea să fie momentul în care echipa condusă de pe margine de Sorin Bârză avea să revină în joc. Trei goluri consecutive înscrise de Energia au făcut ca diferența să se reducă la doar două goluri, scor 4-6 în minutul 15. Două minute mai târziu tabela avea să arate din nou un scor egal, Chiruț marcând pentru 7-7. Tot Chiruț și apoi Țuțu au înscris pentru desprinderea Energiei, scor 9-7 în minutul 20. Această diferență avea să se păstreze până la pauză, prima repriză fiind una destul de echilibrată, în ciuda absențelor de marcă din tabăra oaspeților.
Repriza secundă a început în oglindă față de prima parte a jocului, cu patru goluri consecutive ale gazdelor, care s-au desprins la șase goluri în minutul 39, scor 16-10. Caba a simțit că nu mai are nimic de pierdut și a încercat imposibilul. A forțat o apărare avansată, care a consumat mult din resursele și așa limitate ale jucătorilor săi. În primă fază, această încercare s-a dovedit inspirată. Energia nu a reușit să se descurce în fața unei astfel de apărări, iar Odorheiul a înscris trei goluri consecutive cu care s-a apropiat de gazde, scor 16-13 în minutul 43. Efortul imens depus s-a simțit în următoarele șase minute, când Energia a zburdat pe teren și a ajuns să conducă la șapte goluri, scor 21-14. A urmat apoi un alt experiment al tehnicianului oaspeților, care a ales să joace fără portar, Odorheiul a marcat câteva goluri profitând de omul în plus din atac, dar a și încasat trei goluri de la mare distanță, o dată fiind salvați de bară. Până la final, diferența a scăzut la patru goluri după ce Energia a lăsat gara jos în ultimele patru minute, iar tabela a indicat un succes al gazdelor la patru goluri, scor 26-22.

Energia Târgu Jiu – HC Odorhei 26-22 (12-10)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 200
Energia: Șelaru, Bucătaru, Țenghea – Iancu (1), Nistor (4), Chiruț (7), Tîrzioru (3), Țuțu (4), Șoldănescu, Păunică (4), Mledenciu, Enache, Giotoiu (2), Dediu, Acatrinei, B. Mănescu (1). Antrenor: Sorin Bârză.
HC Odorhei: Szabo, Sz. Orban, Jokanovic – Ojleski (2), Mihalcea, Konya (1), Șipoș (4), Talas (1), Csog, Szasz (1), Onyejkwe (3), Markez (10). Antrenor: Vlad Caba.
Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu.

Bârză: “O victorie foarte importantă”
Cu un parcurs slab în acest debut de campionat, Energia se afla în postura în care orice punct pierdut pe teren propriu ar fi însemnat depărtarea, poate chiar decisivă, de locurile ce asigură prezența în play-off. Tocmai din acest motiv, interimarul Sorin Bârză spune că victoria este extrem de valoroasă pentru gorjeni: “O victorie foarte importantă pentru noi. Trebuie să rămânem în grupul celor care vor să fie în grupul celor de pe locurile 5-8 înainte de începerea play-off-ului. Fiecare punct conează, iar noi am pierdut puncte importante de câteva ori. Am început cu 0-4, total frustrant pentru mine, care am pregătit bine meciul cu băieții. A fost un moment delicat atunci”, a declarat Bârză la finalul partidei cu HC Odorhei. Acesta a dezvăluit și faptul că perioada în care a condus echipa s-a încheiat: “A fost ultima partidă ca principal. Până se vor reglementa problemele cu actele, este posibil ca la meciul cu CSM București să fiu tot singur pe bancă, dar noul antrenor va prelua frâiele”, a mai spus fostul secund al lui Andrieș.

Acatrinei, menajat
Florin Acatrinei a lipsit din teren, deși el a fost trecut pe foaia de joc. Interul gorjenilor are o fisură de peroneu, problemă cu care s-a ales la meciul cu HC Adrian Petrea. Conducerea Energiei a luat decizia ca jucătorul să nu fie forțat la acest meci și nici la cel din etapa viitoare: “Acatrinei va fi nevoie să mai stea puțin timp, la fisura pe care o are. Va trebui să mai stea fără să facă nimic și sperăm să-l avem după ce va sta și la meciul cu CSM București, să-l avem, în octombrie, la meciul cu Steaua. Băieții s-au descurcat foarte bine și fără el, au fost foarte mute situații bine lucrate și executate, au fost și ratări, dar tactic s-a jucat bine de această dată”, a explicat Sorin Bârză.

“Un joc mai deosebit din punctul nostru de vedere pentru că am început jocul cu o formulă pe care nu credeam că vom ajunge vreodată să o aliniem. Practic, am jucat fără linia de 9 metri, din diferite motive. Ce ne-am propus noi a fost să avem ceva pozitiv când tragem linie. Poate că dacă nu ratam pe niște situații favorabile, scorul era puțin mai strâns, dar cred că Energia merita victoria. Mi-am adus aminte de acel meci, o situație de acum câiva ani, când Energia era în situația noastră de atunci și era chiar să ne și bată”, Vlad Caba, antrenor HC Odorhei.