O nouă înfrângere pentru Craiova

565

Alb-albaştrii au bifat cel de-al treilea eşec la rând în stagiul de pregătire austriac. Formaţia antrenată de Devis Mangia a fost învinsă la limită de FC Ufa (Rusia), scor 1-2. Craiova a combinat bine în prima parte, iar cel mai periculos om al oltenilor, Alex Mateiu, a deschis scorul în finalul reprizei, după o pasă a lui Băluţă. Formaţia din Bănie nu a intrat însă în avantaj la cabine, deoarece, Safronidi a marcat printr-un şut în forţă de la marginea careului. În minutul 58 al partidei, rușii au izbutit să puncteze, din nou, prin Sukhov, care a dat gol din interiorul careului. Antrenorul italian al Ştiinţei a operat doar două schimbări în acest meci. Mangia a declarat la finalul partidei că elevii săi mai au de tras ca să ajungă unde îşi doresc. “Echipa a încercat să pună în practică ceea ce am lucrat la antrenamente. Este normal să nu fim încă la sută la sută, deoarece încă lucrăm mult, iar jucătorii sunt puțin obosiți. Concluzia este că trebuie să muncim în continuare. Știm ce ne lipsește și trebuie să remediem aceste lipsuri. Știm că nu suntem la potențialul maxim și tocmai din această cauză trebuie să muncim în continuare, iar în acest moment asta e tot ce contează. Un aspect pozitiv este acela că jucătorii încearcă foarte mult, muncesc foarte mult, însă este clar că trebuie să mai lucrăm, să devenim mai buni și să jucăm mai mult ca o echipă”.

Craiova în meciul cu Ufa: Mitrovic – Dimitrov, Barthe, Kelic, Briceag – Mateiu, Screciu – Băluță, Gustavo, Bancu – Ivan. În partea secundă au intrat Enache în locul lui Mateiu și Bîrzan în locul lui Băluță.