Sportivii gorjeni au luat aproape 180 de medalii în 2018

546

Gorjul se poate lăuda şi în 2018 cu rezultate sportive de excepţie în competițiile naționale și internaționale. Un bilanţ, realizat de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Gorj, arată că pe plan intern s-au obținut 167 de medalii dintre care: 54 de aur, 60 de argint şi 53 de bronz. Distincţiile au fost obţinute la mai multe ramuri, atât la senori, cât şi la juniori: automobilism (9 medalii dintre care 3 de aur, 3 argint şi 3 bronz), atletism (37 medalii dintre care 13 de aur, 13 argint şi 11 bronz), box (Campionat Naţional – 17 medalii dintre care 4 de aur, 6 argint şi 7 bronz), box (Cupa României – 19 medalii dintre care 2 de aur, 10 argint şi 7 bronz), lupte (5 medalii dintre care 4 de aur şi 1 argint), Radiogoniometrie (86 medalii dintre care 30 de aur, 29 argint şi 27 bronz). Din totalul de 167 de medalii naționale, Clubul Sportiv Pandurii Targu-Jiu a obținut 147 de medalii, Asociația Club Sportiv Raideri Târgu-Jiu – 9 medalii, Liceul cu Program Sportiv Târgu-Jiu – 5 medalii şi Clubul Sportiv Jiul Rovinari – 6 medalii. La nivel internațional au fost cucerite 11 medalii dintre care 2 de aur, 6 de argint şi 3 de bronz, cele două discipline care au punctat fiind atletismul şi radiogoniometria. Atleţii gorjeni au obţinut 7 medalii (1 de aur, 3 de argint şi 3 de bronz) la competiţii precum Campionate Balcanice, Cupa Europei şi Campionate Mondiale. Tot campioane mondiale au fost şi fetele de la radiogoniometrie, care au obţinut un aur valoros şi alte 3 medalii de argint.