Un nou trofeu pentru Petrolul Ţicleni

840

După ce a reuşit să pună mâna pe cupa judeţeană, Petrolul Ţicleni a câștigat şi Supercupa Gorjului. Formaţia lui Samir Bufanu a trecut de campioana din sezonul precedent, Petrolul Bustuchin, după un meci extrem de disputat, decis la loviturile de departajare. Scorul în timpul regulamentar a fost 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima repriză. Trupa din Ţicleni a punctat prima, prin Elisei Drulă, iar formaţia din Bustuchin a egalat după o lovitură liberă executată de Cătălin Toboş. Dramatismul a fost accentuat la penaltiuri, unde, în prima serie, ambele combatante au irosit câte trei lovituri. În cele din urmă, “petroliştii” din Ţicleni au avut nervii mai tari şi s-au întors de la Polovragi cu trofeul. “Am început meciul bine, am avut momente când am controlat jocul. Am dominat, am avut posesie, drept dovadă am şi condus în prima repriză. La finalul primei părţi am fost egalaţi după o lovitură liberă executată foarte bine. Am întâlnit o echipă arţăgoasă, care, din punctul meu de vedere, a vrut să demonstreze că rezultatul de la baraj a fost un accident. La noi s-a văzut o uşoară oboseală în repriza a doua din cauza faptului că miercuri am jucat cu Filiaşi în Cupa României, o echipă de liga a treia, bine pregătită fizic. Repriza a doua, ambele echipe şi-au creat ocazii, cred că am avut şi un gol perfect valabil anulat, dar asta nu înseamnă că eu contest arbitrajul”, a declarat antrenorul învingătoarei, Samir Bufanu. Formaţia din Ţicleni a adăugat şi un plus de experienţă înainte de confruntare, Bălaşa şi Budică fiind acontaţi de câştigătoarea supercupei. “Mă bucur că noile achiziţii s-au integrat atât de bine, într-un timp atât de scurt. E meritul tuturor pentru că am câştigat această supercupă, de la preşedinte la magazioner. Am dat dovadă că suntem o adevărată familie şi suntem o echipă care a început să se obişnuiască cu trofeele”, a mai spus Bufanu.
Pe de altă parte, noul antrenor al celor de la Bustuchin, Cosmin Frimu, cel care a preluat formaţia campioană alături de Cristian Mihuţ, a declarat că rezultatul este unul injust. “A fost un joc frumos, pe care l-am dominat de la un capăt la altul. Am avut un joc de posesie peste nivelul ligii a patra şi puteam marca de mai multe ori, dar am irosit ocazii importante. Nu am ce să le reproşez jucătorilor mei, au dat tot ce au avut mai bun şi au ascultat tot ce le-am transmis. A fost un joc cu multe dueluri la limita regulamentului din partea adversarilor, iar golul l-am primit pe o neatenţie a apărării noastre. Nu vreau să fac o dramă pentru această finală pierdută la loviturile de departajare, nu am timp pentru aşa ceva, trebuie să conturez un prim 11 şi un lot de 18 jucători pentru campionatul care va începe peste două săptămâni. Când am preluat această echipă am găsit doar 3-4 jucători legitimaţi, iar în scurt timp am reuşit să aduc jucători tineri cu vârsta cuprinsă între 17-19 ani. E doar un început, vreau să creştem media de vârstă a echipei la 20-22 de ani. Va fi greu în Liga 4, cu astfel de jucători tineri, dar mie îmi plac provocările”, a spus Frimu. Tehnicianul şcolit la Coverciano a declarat că vrea să forţeze promovarea în eşalonul terţ, un obiectiv pe care Petrolul l-a ratat în sezonul precedent.
“Am ales Petrolul Bustuchin pentru că vreau să promovez în Liga 3 şi sunt convins că dacă voi beneficia de sprijinul autorităţilor, obiectivul va fi îndeplinit. Eu îmi mai doresc 3-4 jucători de valoare la echipă. Ţin să le mulţumesc domnului primar Ion Ciocea şi domnului viceprimar din Bustuchin pentru încrederea acordată şi pentru efortul care s-a depus pentru a beneficia de un minicantonament de 2 zile în comuna Polovragi. Sper să fie alături de noi în continuare”, a declarat tânărul antrenor. Liga 4 din Gorj se va relua pe 2 septembrie.