Victorie pentru Craiova

425

CS Universitatea Craiova a înregistrat o victorie extrem de importantă, în această seară, impunându-se la limită, scor 1-0, pe stadionul „Ilie Oană“ din Ploiești, în fața nou promovatei Juventus București.

Alb-albaștrii au dominat copios prima repriză și s-au întrecut în ratări. Defensiva lui Juventus a cedat până la urmă, Mitriță a șutat puternic de la 20 de metri, Stoian a respins în față, Roman a reluat apoi în portar, iar mingea a sărit la Gustavo, care a pus latul de la câțiva metri (’45).

Craiova a avut șansa să-și majoreze avantajul în minutul 53, când Burlacu a fost busculat de Walace și arbitrul Cătălin Popa a indicat prompt punctul cu var, dar Gustavo a aluncat în momentul executării penaltiului și a trimis mult peste (’53).

Bucureștenii au ieșit la joc după gol și au fost la un pas de a egala, dar,din fericire, Walace nu a cadrat, după ce a scăpat din marcajul lui Spahija (’58). Calancea a respins apoi in extremis un șut-centrare al lui Călințaru (’67), pentru ca apoi să „culeagă“ un șut expediat de Alex Zaharia (’70).

Gruparea din Bănie a pus punct șirului de remize și a rămas pe locul șase în clasament, cu nouă puncte.