În urma audierilor, tânăra de 26 de ani, din comuna Bălești, acuzată că și-a înțepat fostul iubit cu un cuțit, într-o sală de jocuri din Târgu-Jiu, a fost pusă sub control judiciar. Fostul concubin a fost arestat la domiciliu, după ce ar fi încălcat ordinul de protecție, prin care nu avea voie să se apropie de ea.
„În cazul bărbatului reținut pentru încălcarea ordinului de protecție a fost luată măsura arestului la domiciliu pentru 30 de zile, iar în cazul tinerei reținute a fost luată măsura controlului judiciar pentru 60 de zile”, au anunțat reprezentanții IPJ Gorj, în această dimineață. Femeia este acuzată că l-ar fi înțepat pe bărbat, cu un cuțit, în noaptea de duminică spre luni, în timp ce se aflau în incinta unei săli de jocuri de noroc din municipiul Târgu-Jiu. Tânărul de 34 de ani s-a prezentat la sediul Poliției, sesizând faptul că „a fost înjunghiat de fosta concubină”, dispecerul de serviciu solicitând intervenția unui echipaj al ambulanței pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale. Acesta a fost transportat la UPU, iar apoi a fost reținut, pentru că, la rândul său, a încălcat ordinul de protecție prin care i s-a interzis să se apropie de fosta iubită. Cei doi ar fi mers împreună în sala de jocuri.
„Persoana vătămată, domiciliată în Târgu-Jiu, a precizat faptul că, în noaptea de 06/07.04.2025, în jurul orei 03.00, în timp ce se afla în incinta unei săli de jocuri de noroc de pe strada 9 Mai, pe fondul unui conflict spontan și a unor neînțelegeri mai vechi, a fost înțepat cu un cuțit în zona antebrațului și subrațului drept de către fosta sa concubină, în vârstă de 26 de ani, din comuna Bălești, aspecte care s-au confirmat, în urma investigațiilor efectuate de polițiști. Polițiștii au luat măsuri pentru întocmirea formularului de evaluare a riscului, reieșind un risc iminent, însă persoana vătămată a refuzat emiterea unui ordin de protecție provizoriu. Totodată, prin aceea că s-a apropiat la o distanță mai mică de 100 de metri față de fosta sa concubină, bărbatul a încălcat, cu intenție, măsurile dispuse prin ordinul de protecție emis de Judecătoria Târgu-Jiu, prin sentință civilă, pentru o perioadă de 7 luni, începând cu data de 12.03.2025. Ieri, în urma probatoriului administrat în cauză, față de bărbat s-a luat măsura preventivă a reținerii pe o perioadă de 24 ore și introducerii în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Gorj, fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție”, se precizează într-un comunicat al IPJ Gorj.
Ieri, suspecții au fost conduși din nou la audieri, pentru a se stabili dacă pot fi cercetați în libertate.










































