6.4 C
Târgu Jiu
luni, 23 februarie 2026

Sprijin pentru CE Oltenia. Guvernul ar putea compensa costurile cu certificatele CO2

1265

Florin Ciocănelea, consilierul pe probleme energetice al premierului Viorica Dăncilă, susţine că Guvernul discută o schemă de compensare a costurilor cu achiziţia de certificate de emisii. Preţul certificatelor de emisii de dioxid de carbon a crescut anul trecut de la 7 la 25 de euro pe certificat, cu impact semnificativ asupra producătorilor de energie pe cărbune. Numai Completul Energetic Oltenia a plătit 1,4 miliarde de lei pentru certificatele aferente anului trecut.
„A fost aprobat un memorandum prin care se constituie o comisie interministerială privind stabilirea schemei de compensare pentru certificatele de emisii de dioxid de carbon, care va veni în sprijinul industriei şi al marilor consumatori de energie, aşa cum le-am promis în urmă cu o săptămână la întâlnirea pe care am avut-o”, a spus Ciocănelea, la o conferinţă pe teme energetice.
El a explicat că în UE există 15 state care aplică 15 sisteme diferite de compensare, în prezent fiind în analiză varianta optimă pentru România.
Ciocănelea a adăugat că schema se va aplica tuturor companiilor care trebuie să achiziţioneze aceste certificate.
I.I.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.