Noi bilete de tratament pentru pensionarii din Gorj

256

Noi bilete de tratament sunt disponibile pentru pensionarii din Gorj care vor să plece în stațiunile balneare din țară. Casa Județeană de Pensii Gorj a primit a patra serie de bilete de tratament balnear din acest an, cu data de începere a sejurului în perioada 24-27 aprilie 2025.

Pentru această serie, Casei Județene de Pensii Gorj i-au fost repartizate 135 de bilete pentru tratament balnear.
„Din cele 135 de bilete pentru tratament balnear primite de către CJP Gorj, 44 de bilete au fost alocate automat, prin aplicația SPA, solicitanților în funcție de punctajul obținut. Biletele de tratament balnear se vor distribui în zilele de 9, 10, 11 și 14 aprilie 2025, în funcție de data comunicată fiecărui beneficiar. În cazul în care titularul nu se prezintă pentru ridicarea biletului de tratament balnear, în perioada programată, și nu a anunțat, în prealabil, instituția noastră, despre acest fapt, repartiția este anulată, iar biletul se redistribuie altui solicitant”, anunță instituția.
Astfel, sunt disponibile 91 de bilete în stațiunile 1 Mai (1 loc), Amara (6 locuri), Bala (26 locuri), Buziaș (8 locuri), Căciulata (1 loc), Covasna (6 locuri), Geoagiu (4 locuri), Mangalia (3 locuri), Ocna Șugatag (2 locuri), Olănești (27 locuri), Pucioasa (2 locuri), Saturn (2 locuri), Slănic Moldova (1 loc) și Techirghiol (2 locuri).
Aceste locuri se pot elibera persoanelor interesate, indiferent dacă au depus sau nu cerere.
Toate biletele nevalorificate până în data de 14 aprilie 2025, ora 14:00, vor fi redistribuite începând cu data de 15 aprilie 2025, ora 8:00, până inclusiv în momentul începerii sejurului.
La ridicarea biletelor de tratament balnear, beneficiarii trebuie sa prezinte, obligatoriu, bilet de trimitere – formular cu regim special, eliberat de către medicul de familie sau medicul de specialitate, aflat în relații contractuale cu casele de asigurări de sănătate.
„Biletele de tratament balnear se eliberează beneficiarilor numai după legitimarea acestora, acestea fiind eliberate doar personal, titularului sau unei alte persoane, desemnate de către titular prin procură autentificată, din care să rezulte că mandatarul este împuternicit să ridice biletul de tratament balnear, sau soțului persoanei beneficiare, în baza actelor de identitate ale soților și a certificatului de căsătorie, dacă merg împreună în stațiune”, a anunțat Casa Județeană de Pensii Gorj.
Sejurul asigurat printr-un bilet de tratament balnear este de 16 zile, iar titularul are obligația să se prezinte în stațiune la data înscrisă pe bilet.
I.I.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.