O nouă ediție a titlurilor de stat Fidelis

154

Ministerul Finanțelor anunță deschiderea unei noi perioade de subscriere pentru titlurile de stat Fidelis, în intervalul 1 – 8 august 2025, adresată exclusiv populației.

Noua ediție vine cu dobânzi competitive atât în lei, cât și în euro, oferind oportunități atractive pentru economisire pe termen scurt, mediu și lung.

Noutatea acestei emisiuni o reprezintă introducerea titlurilor în euro cu scadență la 10 ani, care oferă o dobândă anuală de 6,50% – un nivel record pentru instrumente similare denominate în valută.

Conform anunțului oficial, dobânzile oferite în această ediție sunt următoarele:

Titluri în lei:

  • 8,20% pe 2 ani – exclusiv pentru donatorii de sânge;
  • 7,20% pe 2 ani – pentru publicul general;
  • 7,65% pe 4 ani;
  • 7,90% pe 6 ani.

Titluri în euro:

  • 4,10% pe 2 ani – pentru donatorii de sânge;
  • 3,10% pe 2 ani – pentru publicul general;
  • 5,25% pe 5 ani;
  • 6,50% pe 10 ani – noutatea ediției curente.

Ca și în edițiile precedente, Ministerul Finanțelor oferă facilități speciale donatorilor de sânge, printre care se numără:

  • Praguri minime de subscriere reduse:
    – 500 lei pentru titlurile în lei (față de 5.000 lei);
    – 100 euro pentru titlurile în euro (față de 1.000 euro).
  • Plafoane maxime de investiție pentru donatori:
    – 100.000 lei în cazul titlurilor în lei;
    – 20.000 euro pentru titlurile în euro.

Titlurile de stat Fidelis pot fi achiziționate prin intermediul băncilor partenere și Bursei de Valori București (BVB). Aceste instrumente financiare sunt scutite de impozit pe venit și se adresează persoanelor fizice care doresc să investească în produse sigure, cu randamente fixe, garantate de stat.

Noua emisiune Fidelis continuă să reprezinte o alternativă viabilă pentru românii care caută stabilitate financiară și diversificare a portofoliului de economii.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.