Abuzuri crase într-o multinațională, la Târgu Jiu! Contract de muncă desfăcut ilegal

398

* ,,Invitați” din concediul medical să presteze sâmbăta în folosul multinaționalei și implicit a ,,targetului”
* Din 10 agenți vechi, jumătate au fost înlocuiți, sub presiunea de a-și da demisia, cu persoane fără pricepere și experiență
* Ore suplimentare neplătite, drepturi salariale neachitate
* Înștiințare, pe mail, pentru nevoia de a merge la toaletă

Șefii care coordonează filiala de la Târgu Jiu a companiei Digi sunt acuzați de abuzuri și ilegalități grave, de către o fostă salariată a companiei. Femeia susține că aceștia au dezvoltat o practică în a-i pune sub presiune pe angajați, bătându-și joc de cei mai vechi și încălcând prevederile legale, fără să fi fost trași la răspundere până acum. Mai exact, ei nu răspund niciunei solicitări scrise venite din partea salariaților, nu le-au plătit acestora orele suplimentare, și ,,îi obligă, prin mari presiuni, pe unii dintre salariați să plece prin demisie”. Un alt aspect halucinant, semnalat nouă, s-a instaurat și regula prin care salariatele care au nevoie să meargă la toaletă trebuie să ceară voie pe mail!
De altfel, avem și un e-mail prin care salariaților li se cere să vină la serviciu, din concediu medical și de odihnă, fiind invitați de supervizor.
După 12 ani în care a lucrat mai mult cu contract de muncă pe perioadă determinată, peste limita legii, una dintre cele mai bune agente ale companiei Digi, de la punctul de lucru Târgu Jiu, a fost înlăturată, desfăcându- i-se contractul de muncă, deși era în concediu medical. O încălcare flagrantă a Codului Muncii, pentru care superioara angajatei și compania vor da socoteală în fața instanței de judecată.
De-a lungul timpului, angajata în cauză a făcut sesizări peste sesizări, însă conducerea multinaționalei le-a ignorat, în ciuda ilegalităților pe care supervizorii din teritoriu le-au făcut.
,,N-am dat o notă explicativă, n-am avut abateri, n-am avut reclamații niciodată, am avut cele mai bune rezultate în cadrul filialei Târgu Jiu. Cu toate astea am avut numai de pierdut. Până să vină această doamnă supervizor, de la Dolj, nu am avut astfel de probleme. De când a fost pusă să se ocupe și de Târgu Jiu, s-a ales praful. Mulți colegi au trecut prin momente asemănătoare, erau puși să-și dea demisia, făceau presiuni asupra lor, pentru a fi aduși alții. Din păcate, oameni nepregătiți, veniți pe posturi doar pe pile sau din alte interese. Cel mai mare abuz este că mi-au desfăcut contractul de muncă în timp ce eu eram în concediu medical”, declară fosta salariată care va da în judecată compania Digi, acuzând numeroase ilegalități.

Muncă suplimentară neplătită: ,,Aveam contract pe câteva ore și munceam 12!”
Angajata povestește că are o experiență de peste 12 ani, însă contractele de muncă încheiate cu compania au fost de cele mai multe ori pe perioadă determinată. ,,Am fost angajată în casierie, la început, cu contract pe două luni, apoi mi-au prelungit de nu știu câte ori, iar la un moment dat mi –au făcut pe perioadă nedeterminată, dar nu mi-au răspuns la nicio solicitare prin care ceream să mi se răspundă cu privire la acest lucru, fiindcă eu nu am semnat nimic un astfel de contract. În 2018 am revenit din concediul de creștere a copilului, iar atunci m-am angajat agent de teren, cu contract pe trei luni care s-a tot prelungit continuu, inițial pe trei luni, apoi din patru în patru luni. A venit pandemia, l-am născut pe al doilea copil, și m-am întors în 2022. Eu am văzut în documentele cerute la casa de pensii, mă refer la adeverința cu stagiu de cotizare, că am avut și pe perioadă nederminată. Dar, din 2018, am lucrat numai pe perioadă determinată. Nu poți să le ceri socoteală decât pe ultimii trei ani, daune morale, așa e legea. N-am mai făcut referire, în Cererea de chemare în judecată, la ce a fost până în 2022”, mai spune femeia. Cert este că deși avea contract, până anul trecut pe două, sau patru ore, aceasta muncea 12, după cum mai susține salariata.
,,Munca suplimentară prestată de reclamantă nu a fost niciodată compensată potrivit dispozițiilor legale. Conform art. 122 Codul muncii, angajatorul are obligația de a acorda salariatului ore libere plătite în termen de 90 de zile calendaristice de la efectuarea muncii suplimentare, perioadă în care salariatul beneficiază de salariul corespunzător orelor prestate peste programul normal. În situația în care, în acest termen, compensarea prin timp liber plătit nu este posibilă, art. 123 sin codul muncii obligă angajatorul să achite salariatului un spor de minimum 75% din salariul de bază, stabilit prin negociere în contractul colectiv sau individual de muncă. În cazul de față, pârâta nu a asigurat nici timp liber plătit, nici plata sporului legal, deși reclamanta a prestat în mod constant ore suplimentare ceea ce atrage răspunderea patrimonială a angajatorului pentru neacordarea drepturilor salariale garantate de lege”, se arată în Cererea de chemare în judecată a multinaționalei.

Acuzație de fals în acte
Salariata a fost angajată inițial la data de 14.11.2022, conform contractului individual de muncă. ,,Ulterior, pârâta a emis o serie de acte adiționale de prelungire a contractului, însă nu a mai menținut data reală de începere a raportului de muncă. În loc ca fiecare act adițional să prelungească contractul de la data de 14 a lunii, data reală a începerii raportului de muncă,, pârâta a modificat, fără acordul reclamantei, începutul fiecărei perioade contractuale la data de 1 a lunii. Această practică a determinat, o pierdere a celor 14 zile inițiale care reprezentau începutul real al raportului de muncă”, mai arată salariată în cererea sa prin care cheamă Digi în judecată.

Contract de muncă desfăcut ILEGAL
Și mai important, ,,în tot acest timp, reclamanta a prestat activitate continuă și neîntreruptă, îndeplinind atribuții fixe, specifice unui contract pe durată nedeterminată.
La data de 01.10.2025, pârâta a dispus încetarea contractului de muncă în temeiul art. 56 alin. 1 lit. i Codul muncii, invocând pretinsa expirare a duratei determinate. Măsura este însă ilegală, întrucât la momentul încetării, reclamanta se afla în concediu medical până la data de 03.10.2025, conform certificatelor depuse, art. 60 lit. a Codul muncii interzice în mod absolut concedierea salariaților aflați în incapacitate temporară de muncă, pârâta a ignorat regimul juridic al contractului pe durată determinată, care, după un anumit număr de prelungiri, se transformă ope legis într-un contract nedeterminat.
Urmează să constatați (arată avocatul fostei angajate, n.r.) că deciziei de încetare a contractului individual de muncă emisă de pârâtă la data de 01.10.2025, precum și a încetării raporturilor de muncă conexe, ca efect al multiplelor încălcări grave ale normelor de dreptul muncii, incluzând interdicția absolută prevăzută de art. 60 lit. a din Codul muncii și nerespectarea regimului juridic al contractelor individuale de muncă pe durată determinată, transformate ope legis în contract pe durată nedeterminată. Sub aparența unei încetări de drept, pârâta a procedat, în substanță, la o concediere mascată, ignorând această prevedere imperativă”, se mai arată în documentul citat.

Au adus atingere demnității
Iată ce mai aduce în atenția instanței de judecată fosta salariată a Digi: ,,Pe parcursul relației de muncă, pârâta a refuzat sistematic să acorde reclamantei o serie de drepturi salariale și beneficii la care era îndreptățită conform legii și contractului, pentru ani întregi, tichete de masă (Legea nr. 165/2018),spor de vechime, spor de mobilitate, spor pentru condiții vătămătoare precum și compensarea orelor suplimentare efectuate precum și bonusuri prevăzute în politicile interne ale companiei.
Pe parcursul întregii durate a raporturilor de muncă, reclamanta a fost supusă unui tratament abuziv, discriminatoriu și degradant. Aceste acțiuni și inacțiuni ale pârâtei au creat un mediu de lucru ostil, umilitor și jignitor, afectând grav integritatea fizică și psihică a reclamantei .A fost supusă unor presiuni repetate și intense pentru a-și prezenta demisia, încercându-se eliminarea sa prin mijloace ilegale.
Monitorizarea excesivă și limitarea nejustificată a deplasărilor personale, inclusiv a pauzelor fiziologice (ex. accesul la toaletă), au reprezentat o invadare a vieții private și o încălcare a demnității. Refuzul sistematic de a comunica proceduri, acte interne și justificări administrative esențiale pentru îndeplinirea atribuțiilor de serviciu a creat un climat de incertitudine și dificultate. A fost supusă convocărilor nelegale și ședințelor în afara programului de lucru, fără a beneficia de compensația legală pentru orele suplimentare” , mai arată fosta angajată, în documentul pentru instanța de judecată.

Directorul filialei Târgu Jiu respinge acuzațiile. Dar, amenință că ,,o putem încurca” scriind despre Digi – Târgu Jiu
Contactat telefonic, pentru a-și exprima un punct de vedere cu privire la acuzațiile de mai sus, directorul filialei Târgu Jiu a Digi România, Vasile Zamfirescu, a declarat: ,,Doamna a dat societatea în judecată. Nu ne apucăm să dăm prin ziare… Justiția va avea un verdict. Doamne ferește, sunt omul care nu a făcut niciodată presiuni. Noi respectăm procedura de cercetare disciplinară, dar nici aceasta nu se face oricum. Faceți o mare greșeală, pentru că intrați în alte încurcături…
Nu este amenințare… Este o companie care-și respectă angajații. Eu, de când sunt aici, am făcut una sau două cercetări disciplinare. Resping acuzațiile care mi se aduc fiindcă nimic nu este adevărat. Dar nu se face așa ceva. Lucrurile astea trebuie discutate, nu așa, la orice oră…”, a spus acesta.
În ceea ce o privește pe Laura Preotesoiu, cea care supervizează departamentul în care activează agenții de teren, aceasta a promis că va avea un punct de vedere după ce se va consulta cu colegii săi ,,de la Juridic”.
Mihaela C. Horvath

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.