1.2 C
Târgu Jiu
luni, 9 martie 2026

Ambasadorul Franței în România, vizită în Gorj

9

Ambasadorul Franței în România, Nicolas Warnery, s-a aflat la sfârșitul săptămânii trecute într-o vizită în județul Gorj, unde a avut întâlniri cu autoritățile locale și a vizitat mai multe obiective din zonă.
„Am avut deosebita plăcere de a primi vizita Excelenței Sale Nicolas Warnery, ambasadorul Franței, la Târgu Jiu, însoțit de domnul Mădălin Bunoiu, prorectorul Universității de Vest Timișoara și cetățean de onoare al municipiului nostru.
Este o reconfirmare a legăturii spirituale profunde care ne unește prin geniul marelui sculptor Constantin Brâncuși.
Am purtat discuții despre Ansamblul Monumental al lui Brâncuși, care va rămâne un pod cultural între cele două națiuni și care leagă orașul nostru de Franța, despre noi proiecte care să aducă mai multă efervescență culturală în orașul nostru, prin prisma Anului „Constantin Brâncuși”, dar și despre planuri de viitor care să ne apropie și mai mult de partenerii noștri francezi”, a anunțat primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu.
La întâlnire a participat și președintele Consiliului Județean Gorj, Cosmin Popescu, care a precizat că discuțiile au vizat și aspecte economice importante pentru dezvoltarea județului.
„Franța este deja un partener economic relevant pentru județul nostru. Companii precum Piroux Group și Siniat au realizat investiții importante în Gorj, contribuind la dezvoltarea economiei locale și la crearea a sute de locuri de muncă. Ne dorim ca acest dialog să continue și să se concretizeze în noi colaborări și proiecte care să aducă beneficii comunității noastre”, a afirmat președintele CJ Gorj.
În cadrul vizitei din Gorj, ambasadorul Franței a ajuns și în comuna Polovragi, unde a vizitat obiective turistice și culturale din zonă.
I.I.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.