CEO primește banii de restructurare

5

Complexul Energetic Oltenia primise doar o parte din ultima tranșă a ajutorului de stat. Guvernul a aprobat o suplimentare a bugetului Ministerului Energiei și astfel, CEO va primi și ultima parte a banilor. Astfel, e foarte posibil ca producătorul de energie să nu mai încheie acest an pe pierderi.

Executivul a aprobat o Hotărâre de Guvern privind alocarea unor sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2025, pentru suplimentarea bugetului Ministerului Energiei.
,,Bugetul Ministerului Energiei se suplimentează cu peste 473,2 milioane lei, credite de angajament și credite bugetare din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului. Fondurile sunt destinate reîntregirii sumelor provenite din veniturile din privatizare și utilizate pentru acordarea către societatea „Complexul Energetic Oltenia”, a ajutorului de stat de restructurare, sub formă de grant, aferent anului 2022”, se arată în documentul analizat de Focus Energetic.
De asemenea, a fost aprobată și o Hotărâre de Guvern privind suplimentarea bugetului Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2025, pentru gestionarea durabilă a fondului forestier proprietate privată a persoanelor fizice și juridice și a fondului forestier proprietate publică și privată a unităților administrativ-teritoriale. Executivul a aprobat suplimentarea bugetului Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor pe anul 2025 cu suma de 203,367 milioane lei, pentru asigurarea plății serviciilor silvice și a compensațiilor acordate proprietarilor de fond forestier afectați de restricții la exploatarea masei lemnoase. Suma este alocată din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, la capitolul „Agricultură, silvicultură, piscicultură și vânătoare”, și este destinată gestionării durabile a fondului forestier aflat în proprietate privată și în proprietatea publică și privată a unităților administrativ-teritoriale. Din totalul sumei, 83,322 milioane lei sunt prevăzute pentru transferuri între unități ale administrației publice, iar 120,045 milioane lei pentru alte transferuri. Utilizarea fondurilor va fi asigurată de Ministerul Mediului, prin Garda Forestieră Națională și structurile din subordine, iar Ministerul Finanțelor este autorizat să opereze modificările corespunzătoare în bugetul de stat.
M.C.H.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.