Stephanos Ciriperu și-a prelungit angajamentul cu echipa de baschet CSM Târgu Jiu și este convins că trupa gorjeană se va descurca în LNBM. Greco-românul a venit de la Vâlcea în iarna anului trecut și a încheiat campionatul cu o promovare alături de echipa lui Giannis Damalis.
,,Ciri”a avut medii de 7.3 puncte și 3.7 recuperări la CSM. Acum, anticipează o luptă crâncenă pentru ca alb-albaștrii să rămână în primul eșalon. I-a chemat pe fani la sală și a declarat că spectacolul va fi garantat.
,,A fost și încă este un sentiment deosebit când știi că ai contribuit la promovarea unei echipe dintr-un oraș cu istoric în lumea baschetului românesc, așa cum este Târgu Jiu. Am dominat întrecerea, cu mici sincope, dar pot spune că a fost o ediție de campionat din care am învățat multe lecții importante. Un sezon în care am trăit sentimente intense și am cunoscut oameni minunați, iar felul în care s-a terminat, cu promovarea echipei noastre, face din sezonul trecut unul de neuitat. Ne așteaptă un sezon greu în Liga Națională, unde vom lupta cu cele mai puternice echipe din primul eșalon al baschetului românesc. Noi avem o echipă destul de tânără, dar cu un spirit mare, și poate că tinerețea noastră, determinarea noastră, dorința de a le oferi un baschet de calitate suporterilor din Târgu Jiu și ambiția de a demonstra că nu întâmplător am ajuns acolo, toate acestea pot duce la un sezon bun. Trebuie să tratăm fiecare meci cu maximă seriozitate și cred că vom pune multe probleme și echipelor de top. Pe suporterii gorjeni îi așteptăm în număr cât mai mare să ne sprijine în această călătorie. În noul sezon să vă așteptați să vedeți o echipă tânără, dar puternică, dar și meciuri pe care nu le recomand cardiacilor”, a spus Stephanos Ciriperu.
Cătălin Pasăre







































