Antrenorul Mario Găman nu și-a mai menajat elevii după al doilea eșec consecutiv cu Minerul Lupeni. Hunedorenii au învins-o pe CSM Târgu Jiu, miercuri, cu 6-0, după ce în precedentul amical, de sâmbătă, s-au impus cu 3-0. Ambele jocuri au avut loc pe terenul sintetic din orașul lui Brâncuși. Tehnicianul oaspeților speră ca înfrângerile din aceste zile să-i trezească pe băieții săi. CSM nu pare a avea probleme în a câștiga Liga 4 din Gorj, dar la barajul de promovare se prefigurează un duel cu CSM Lugoj, cel mai greu adversar posibil.
,,Din păcate nu am învățat nimic din meciul trecut. Ne-am prezentat chiar mai rău. Nu neapărat că am avut situații de gol irosite, că am ratat și un penalti, în momente în care poate sorta jocului s-ar fi schimbat, până la urmă este un meci amical, dar este rușinos, în primul rând, că se apropie campionatul și nu suntem exact așa cum ne dorim noi. Una vorbim, alta facem. Eu am văzut astăzi o echipă blazată, simpla prezență pe teren nu ne ajută să câștigăm un joc. Am întâlnit o echipă care arată că vrea la Liga a doua. Noi, din păcate, nu am arătat nici astăzi, nici în meciul trecut, că vrem la Liga a treia. Sunt lucruri care mă îngrijorează: în sensul de atitudine, de randament. Mi-e rușine, pentru că să iei șase goluri la tine acasă, să nu reușești să marchezi, indiferent de situații, ocazii, spune multe, și asta trebuie să dea gândit tuturor”, a declarat Găman.
Antrenorul a mai spus că băieții săi trebuie să-și recupeze răutatea și determinarea în perioada următoare.
,,Trebuie să fim mai responsabili, pentru că asemenea rezultate nu dau bine, mai ales că noi ne dorim altceva. Noi ne dorim o echipă care să ‘moară’ pe teren, în sensul bun al cuvântului, o echipă care își dorește de la fiecare situație de joc ceva mai mult decât ar putea să obțină, dar vom vedea, vom avea ceva discuții. N-am văzut determinare, comunicare, nu am văzut că vorbesc unii cu alții, lucruri care până acum nu erau, dar, până la urmă, sunt bune aceste amicale pentru că trebuie să învățăm din ele, trebuie să ne asumăm rezultatul, trebuie să ne asumăm momentul unde suntem. Eu am încredere că până acum s-a lucrat bine, până acum s-a comunicat bine și va trebui să remediem cât mai rapid lucrurile negative”, a concluzionat tehnicianul.
CSM Târgu Jiu a început meciul cu: Alexandru Oprița – Fabian Bărănescu, Robert Stancu, Lucian Marina, Sebi Popescu – Marian Habet, Bogdan Brășfăleanu, Albert Filip, Adelin Pîrcălabu, Albert Cărămidaru – Bebeto Lupuleț.
Cătălin Pasăre







































