Cula Cartianu, inclusă în rutele culturale „România Atractivă”

228

Cula Cartianu a fost inclusă în rutele culturale „România Atractivă”, a anunțat Consiliul Județean Gorj.

„Vizitează cula Cartianu, un simbol al sfârșitului de secol XVIII, cea mai mare locuință fortificată din Gorj. Aceasta este considerată una din cele mai valoroase piese arhitecturale ale Patrimoniului Cultural Național și vine în întâmpinarea curiozității tale.

Așa cum vremurile s-au schimbat, la fel și cula Cartianu și-a îmblânzit în timp caracterul de apărare și de supraveghere și s-a transformat în casă de locuit. Gurile de tragere au fost înfundate, ferestrele au fost lărgite și s-au spart noi goluri de uși. Când o vizitezi, astăzi, îi poți admira mai degrabă ținuta de casă boierească a familiei Cartianu. Îți poți imagina „vremurile bune” ale moștenitorilor Cartianu, cu funcții înalte sau aspirații artistice, care primeau vizite vestite și făceau adunări mari, pline de belșug”, se arată pe site-ul România atractivă.

Expropriată de comuniști de la proprietarii de drept, cula Cartianu a fost recuperată abia după apusul perioadei comuniste și a fost restaurată sub formă de casă-muzeu începând cu anul 1999. Astăzi aparține Muzeului Județean „Alexandru Ștefulescu” din Gorj și reprezintă un element de patrimoniu foarte valoros.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.