E gata căsuța construită de la zero, la Slivilești, pentru o mamă și trei copii!

200

Ceea ce părea imposibil acum un an a devenit realitate ieri, la Slivilești, acolo unde o mamă și trei copii au putut să se mute în casa care le-a fost construită de la zero de localnici și oameni sau firme care au dorit în ultimele luni să ajute la materializarea acestui proiect. Ana Maria Dădălău a crescut singură doi băieți și o fată după ce soțul a părăsit-o cu ani în urmă. A rămas cu aceștia într-o căsuță din chirpici care s-a degradat în timp, iar acum devenise un real pericol pentru ei. Așa s-a ajuns ca în vara anului trecut Ioana Beznilă, asistenta socială de la Primăria Slivilești, să își ia inima în dinți și să înceapă o campanie inedită de strângere de fonduri pentru construirea unei case noi. Ceea ce părea a fi o misiune imposibilă la vremea respectivă a devenit acum un vis frumos, materializat în favoarea mamei cu trei copii. Asistenta socială își aduce aminte că la început nici ea nu credea că are vreo șansă de reușită, dar a sperat mereu că va da peste oamenii care să o ajute și exact așa s-au întâmplat lucrurile. „Au fost oameni care au ajutat și pe care nu i-am cunoscut vreodată. Este cineva din Spania care a donat 200 de euro, ca să vă dau un exemplu. Dar cel mai mare sprijin l-am avut de la domnul Mihai Rămescu, care, când a venit aici și a văzut căsuța a spus da pe loc. A revenit a doua zi cu o mașină plină cu tot felul de materiale și nu îmi venea să cred. Mie mi-a fost greu să mă implic în treaba asta pentru că nu știam nici cum să reacționez, câți bani presupune un asemenea proiect. Zilnic îmi făceam calcule, nu știam ce să tai sau să adaug. Când veneam aici pe șantier mereu mi se cerea și aia și aia, dar pe măsură ce casa a început să prindă contur au început să se implice și mai mult oamenii din sat și mă întrebau ei cu ce să mă ajute. Au apărut firmele care au fost dispuse să ne ajute pentru această căsuță. Principalul ajutor a venit de la domnul Rămescu, firma dumnealui și asociația Eleste ne-au fost de mare ajutor. Vă spun că nu îndrăzneam să spun că nu mai am bani pentru centrală și la un moment dat a trebuit să spun că ne trebuie și așa ceva și în câteva zile ne-a fost adusă centrala. Am primit cărămida de la Macofil, doamna Anghel, iar țigla de pe casă ne-a fost trimis direct din Germania. Multă lume s-a mobilizat pentru ca acum să fim în faza aceasta a proiectului”, a mărturisit Ioana Beznilă.
Ieri, ea a chemat preoții din sat pentru a sfinți construcția și a ține o slujbă drept mulțumire pentru toți cei care au ajutat, de față fiind inclusiv Mihai Rămescu, care a menționat că nu a făcut altceva decât să ajute niște oameni care aveau nevoie de ajutor, un ajutor pe care el a putut să îl ofere. Asociația Eleste, reprezentată de Andreea Duncea, a fost implicată direct în ridicarea noii case de la Slivilești, asta după o vizită la fața locului, unde era evident că în vechea locuință nu se mai poate sta. ,,După ce am văzut situația la fața locului, am zis că nu se mai poate continua în starea respectivă și că trebuie să ajutăm și noi cu ceva, copiii au și ei nevoie de ajutor ca să poată să se dezvolte, au nevoie de un loc în care să poată învăța, să urmeze o școală. În momentul de față suntem mulțumiți de ceea ce vedem aici, sperăm să fie de acum încolo numai bine pentru ei și să aibă un loc pe care să îl poată numi din nou acasă”, a menționat Andreea Duncea.
Iar localnicii care au ajutat s-au declarat bucuroși că au putut să fie de folos pentru cineva aflat în nevoie. „Nu ne-am dorit nimic, doar să ajutăm. Mie îmi dă o satisfacție deosebită că pot să fac ceva pentru cineva aflat la nevoie. Este un gest pe care trebuie să îl facă cât mai mulți oameni. Ne-am implicat cu toții pentru că nu trebuie să uităm că suntem oameni și toți am putea avea nevoie de un astfel de sprijin la un moment dat”, a spus o localnică.
În ceea ce o privește pe mama celor trei copii, aceasta își găsește cu greu cuvintele pentru a le mulțumi tuturor. Ana Maria Dădălău spune că dacă ar avea posibilitatea să lucreze în fiecare zi ar face lucrul acesta fără probleme, altfel e nevoită să se descurce cum poate. „Eu am doar opt clase și nu am unde să mă duc să lucrez. Aici în sat am grijă de o bătrână, iau 1000 de lei, dar se cheltuie așa de repede că nu rămân cu nimic. Numai pe facturi și nu-mi ajung. Dar nu pot să mă plâng, pentru că la cât bine mi-au făcut oamenii care m-au ajutat nu o să pot să le mulțumesc niciodată suficient. Dumnezeu să le dea sănătate tuturor și să îi ajute triplu de cum m-au ajutat ei pe mine. Tuturor le transmit gânduri bune și multe mulțumiri”, a spus femeia, cu lacrimi în ochi de bucurie pentru noua căsuță în care va putea locui de acum încolo alături de copiii ei.
Gelu Ionescu

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.