Echipa de baschet, învinsă de CSM Târgu Mureș

243

CSM Târgu Jiu a fost învinsă, marți seara, de formația CSM Târgu Mureș (78-83) în primul meci din cadrul Memorialului ,,Tordai Elemer” de la Sibiu. Din turneul amical mai fac parte gazdele de la CSU Sibiu și azerii de la Neftchi Baku. Dacă în prima repriză cele două formații și-au împărțit perioadele de dominare (14-23, 27-19), mureșenii au câștigat la limită sferturile trei (19-22) și patru (18-19) și s-au calificat în finala competiției. Aici vor da peste sibieni, care au trecut, in-extremis, 93-92 de Baku. Colin Cooper a dat cele mai multe puncte pentru gorjeni 19, secondat de Lewis Djonkam cu 17. Andrei Bărăgan a contribuit cu 12 puncte, iar Mo Diaby cu 9. Au mai marcat Stefan Gribinic 8p, Alex Berca 5p, Mihai Cârcoană 3p, Vlad Ciumburdean 2p, Dineo Harris 2p și Luca Cârstea 1p.
Americanul Trey Diggs, cu 22 puncte, a fost cel mai bun jucător al oponenților.
Colin Cooper a petrecut peste 33 de minute pe parchet, fiind cel mai solicitat jucător din echipa lui Vanja Miljkovic.
În al doilea meci de verificare de la Sibiu, CSM Târgu Jiu urmează să întâlnească formația Neftchi Baku.
Până acum, alb-albaștrii au mai disputat un singur meci de verificare, cu ,,satelitul” echipei CS Vâlcea, scor 101-54.
Cel dintâi joc oficial al grupării nou-promovate va avea loc în cadrul primului tur preliminar al Cupei României la Baschet Masculin, ediția 2025-2026. Echipa din municipiu va juca într-o dublă manșă preliminară contra formației de ligă secundă, CSU ASE București. Prima partidă se va disputa la Târgu Jiu pe 16 septembrie, iar returul se va disputa pe 19 septembrie. Dacă trece de ASE București, CSM Târgu Jiu va juca în Turul 1 cu Dinamo București.
Pe de altă parte, CSM Târgu Jiu va avea parte de un debut de foc în noul sezon competițional din LNBM. Gruparea gorjeană se va confrunta în primele patru etape din sezonul regulat cu patru dintre reprezentantele României în cupele europene: CSM Oradea, CS Vâlcea, CSO Voluntari și Corona Brașov.
,,A fost o tragere la sorți pe care nu ne-am fi dorit-o. Jucăm 4 meciuri în 10 zile și întâlnim în primele 4 etape participantele României în cupele europene. Dacă ar fi să găsim și o parte bună este faptul că jucăm 3 din 4 meciuri acasă. După această primă perioadă foarte grea și încărcată urmează etapele săptămânale și să zicem un program normal pentru noi”, a declarat directorul sportiv Claudiu Alionescu după tragerea la sorți.
Campionatul începe la 1 octombrie.
Cătălin Pasăre

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.