Gorjeanul Danciu, omul meciului la Ploiești

174

Recent transferat de la Universitatea Craiova, fotbalistul gorjean Marian Danciu, originar din Bustuchin, a fost cel mai bun om de pe teren în victoria formației sale, UTA Arad, împotriva Petrolului Ploiești, scor 0-1. Danciu a fost implicat în mai multe acțiuni ofensive ale oaspeților și a oferit pasa decisivă la golul lui Harrison din minutul 17. Jucătorul de 22 de ani a fost schimbat de Mircea Rednic în minutul 68. Partida a contat pentru etapa a 27-a a Superligii.
„Este prima realizare personală a mea aici, la UTA, sunt foarte fericit pentru acest lucru. Cu Harrison m-am înțeles foarte bine și pe teren, este un jucător combinativ și așa mi-a venit la faza aceea, să pasez pe jos. A fost un meci dificil, pe un teren foarte greu la Ploiești. Ne bucurăm că am reușit să câștigăm și ducem trei puncte acasă. A fost un final greu, a trebuit să suferim, am știut lucrul acesta, dar am câștigat cu puțin noroc. După meci am auzit că au fost ceva tensiuni, dar eu am fost în vestiar, nu am văzut ce s-a întâmplat mai departe. Este o victorie de moral. După câte știu eu, mai sunt șanse matematice pentru play-off. Dar, este bine oricum, ne luptăm pentru locul 7”, a declarat Danciu după partidă.
Fotbalistul gorjean a fost folosit titular până acum de Mircea Rednic. El a semnat cu UTA Arad până în vara anului 2027.
Cătălin Pasăre

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.