Înmatriculările auto trec în online

198

Ministerul Afacerilor Interne propune digitalizarea completă a procesului de înmatriculare auto în România, într-un demers menit să elimine cozile, deplasările la ghișee și birocrația excesivă.

Un proiect legislativ aflat în dezbatere publică prevede ca toate operațiunile de înmatriculare a vehiculelor să se desfășoare exclusiv online. Astfel, șoferii vor putea comanda plăcuțele de înmatriculare de acasă, iar acestea vor fi livrate prin curier la adresa declarată.

Toate taxele aferente – fie că este vorba de confecționarea plăcuțelor, numere preferențiale sau păstrarea combinației numerice – vor putea fi plătite online, prin Sistemul Național de Plată Online (SNEP) sau prin terminale selfpay.

O noutate importantă este integrarea instituțiilor prefectului în platforma SNEP, astfel că toate plățile legate de înmatriculare se vor putea face fără deplasare la casierii fizice.

Comenzile și distribuirea plăcuțelor vor fi gestionate de Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), printr-o platformă digitală dedicată.

În prezent, sistemul funcționează doar în București și județul Ilfov, dar autoritățile anunță extinderea acestuia la nivel național, pe măsură ce platforma va deveni complet operațională.

Pentru situații precum pierderea unei plăcuțe, șoferii vor trebui să depună o cerere oficială către DGPCI și să informeze Poliția, conform reglementărilor în vigoare. Folosirea unor improvizații sau circulația fără plăcuțele montate corect rămân interzise și sancționabile.

Prin această digitalizare, Ministerul Afacerilor Interne își propune modernizarea serviciilor publice și eliminarea birocrației inutile, oferind o soluție rapidă, comodă și sigură pentru toți șoferii din România.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.