Liga 3: Se reunesc și celelalte formații din Gorj

24

Vulturii Fărcășești și Gilortul Târgu Cărbunești se vor reuni pe 19, respectiv 21 ianuarie. CSM Târgu Jiu a fost prima formație din Gorj care a sunat adunarea, fiind urmată de celelalte două echipe care reprezintă județul în Seria 6 din Liga 3 la fotbal. Sunt obiective diferite pentru trupele conduse de Daniel Bălașa și Dorian Gugu. Prima își dorește calificarea în play-off-ul competiției, în timp ce a doua este ,,lanterna roșie” a clasamentului, iar doi dintre jucătorii importanți au plecat în această pauză de iarnă. Dragoș Săulescu a devenit liber de contract, iar Bogdan Oprișa a semnat cu CS Drobeta, liderul Ligii 4 din Mehedinți. De altfel, se anunță un schimb de linii la Gilortul, care și anul trecut a retrogradat sportiv din eșalonul terț.
,,Această iarnă va aduce numeroase modificări la nivelul lotului, context în care sunt așteptate atât despărțiri, cât și sosiri. Conducerea clubului, împreună cu staff-ul tehnic, lucrează intens pentru conturarea unei echipe echilibrate, care să îmbine experiența cu entuziasmul și dorința de afirmare.
Un accent deosebit va fi pus pe jucătorii tineri, în care clubul își pune mari speranțe pentru viitor. Gilortul continuă astfel direcția de dezvoltare bazată pe creșterea și promovarea tinerilor fotbaliști, oferindu-le șansa de a se afirma la nivel competițional și de a contribui activ la parcursul echipei”, au transmis reprezentanții clubului din Târgu Cărbunești.
Vulturii Fărcășești își va efectua antrenamentele la Rovinari, unde evident există un teren mai bun ca în comuna gorjeană. A stabilit, deocamdată, amicale cu CS Drobeta, Metalul Buzău, ACSO Filiași și Unirea DMO. Antrenorul Bălașa ar mai vrea cel puțin doi-trei jucători pentru partea a doua a campionatului. Eusebiu Pîrvan (17 ani) nu va mai face parte din lotul gorjenilor, având o ofertă mai bună din liga secundă.
Cătălin Pasăre

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.