În perioada 7 – 11 aprilie 2025, inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Gorj au desfășurat o amplă acțiune de control în zeci de localități ale județului, printre care Albeni, Polovragi, Motru, Rovinari, Târgu Jiu, Novaci, Turceni și Baia de Fier.
Au fost verificate unități alimentare, mijloace de transport pentru produse de origine animală și exploatații de animale, în cadrul a 170 de controale oficiale, inclusiv verificări în trafic. În urma neregulilor constatate, inspectorii au aplicat 14 sancțiuni contravenționale și 6 avertismente, valoarea totală a amenzilor ridicându-se la 101.200 de lei.
Controalele s-au soldat cu sancțiuni semnificative, mai multe unități de alimentație publică fiind amendate pentru nerespectarea normelor sanitare veterinare. Două fast-food-uri au primit câte o amendă de 10.000 de lei pentru etichetarea necorespunzătoare a produselor alimentare. O brutărie a fost sancționată cu 1.200 de lei pentru condiții igienico-sanitare neconforme privind depozitarea materiilor prime și a produselor finite. De asemenea, un mijloc de transport a fost amendat cu 10.000 de lei din cauza unei stări de igienă necorespunzătoare, iar un laborator de patiserie a primit aceeași amendă după ce inspectorii au constatat grăsime solidificată și murdărie pe suprafețe, recipiente uzate și mobilier deteriorat în zona de vânzare.
De altfel, un magazin alimentar a fost sancționat cu 1.200 de lei pentru rafturi murdare, băuturi depozitate pe paviment și lipsa fișei de aptitudine a personalului. Și un supermarket a primit o amendă de 10.000 de lei pentru depozitarea necorespunzătoare a produselor, iar altul a fost sancționat cu aceeași sumă pentru neîntreținerea corespunzătoare a spațiilor și echipamentelor. Un alt magazin alimentar a fost amendat cu 12.000 de lei pentru lipsa trasabilității unei cantități de peste 28 de kilograme de păstrăv. În acest caz, s-a emis și document de sechestru și reținere oficială.
Vânzare ilegală de animale
Inspectorii DSVSA Gorj au aplicat o sancțiune de 6.000 de lei unei persoane fizice care transporta animale vii cu o autoutilitară fără autorizație. O societate comercială a fost amendată cu 10.000 de lei pentru transportul de produse alimentare cu un vehicul fără viză sanitară veterinară valabilă. În plus, trei persoane fizice din localitățile Samarinești, Borăscu și Negomir au primit amenzi de câte 3.600 de lei fiecare pentru vânzarea de animale fără documente sanitar-veterinare.
Pe lângă sancțiunile aplicate, DSVSA Gorj a verificat 30 de obiective în vederea autorizării sau înregistrării, printre care baruri, o gogoșerie, o pizzerie, un chioșc, un punct de vânzare directă de miere și 25 de mijloace de transport.
Conducerea DSVSA Gorj anunță că acțiunile de control continua în aceste zile, mai ales că se așteaptă un flux mare de oameni care își fac aprovizionările pentru masa de Paște.
Izabella Molnar







































