4 C
Târgu Jiu
marți, 3 martie 2026

Termocentralele CEO funcționează cu cărbune luat din rezerva de stat! Merg doar două grupuri energetice. Depozitele de la Motru și Turceni sunt goale!

9

* Stocurile din rezerva statului și cele ale unităților sunt puse la grămadă

Relatam la mijlocul lunii februarie că una dintre carierele CEO a rămas fără cărbune: Stocul de cărbune de la Cariera Roșiuta erau aproape zero în urmă cu două săptămâni, când ar fi fost livrată și cantitatea de cărbune care era constituită ca rezervă de stat.
Sursele noastre au spus că din rezerva de stat se pot retrage cantități de cărbune doar prin hotărâre de guvern și doar în anumite situații și că măsura de a umbla la rezerva de stat constituie o infracțiune, fiindcă nu întrunește condițiile impuse de lege.
Întrebând administrația CE Oltenia, ni s-a răspuns că stocurile sunt constituite împreună cu restul stocurilor. De asemenea, șefii CEO spun că s-a apelat la rezerva de stat cu respectarea legii. Iată comunicatul CEO, pentru Gorjeanul: ,,În ultimii 30 de ani, în vederea asigurării continuității funcționării Sistemului Electroenergetic Național, în situații excepționale, în perioada rece (octombrie–aprilie), Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale (ANRSPS) a constituit stocuri de cărbune energetic, în limita fondurilor alocate, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

Stocurile se păstrează în amestec
Stocurile de cărbune din rezerva de stat se păstrează în amestec cu stocurile aflate în proprietatea depozitarilor–utilizatori, care au obligația de a menține cantitățile de cărbune în bune condiții, atât din punct de vedere cantitativ, cât și calitativ.
În acest sens, conform dispozițiilor Dispeceratului Energetic Național și având în vedere necesitatea ca stocurile de cărbune energetic din rezerva de stat să fie păstrate la subunități consumatoare, depozitarii solicită periodic relocarea unor cantități de cărbune între subunități din cadrul aceleiași societăți.
Societatea Complexul Energetic Oltenia precizează că preluarea cantității de cărbune din rezerva de stat s-a realizat exclusiv în baza unei solicitări oficiale transmise de Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale (ANRSPS) și la solicitarea Ministerului Energiei.
Prin adresa comunicată, ANRSPS a solicitat analizarea posibilității de ieșire graduală din rezerva de stat a unei cantități minime de cărbune energetic tip lignit, prin valorificarea acesteia la prețul pieței, în cadrul programelor specifice derulate de instituție.
Demersul are în vedere atât măsurile adoptate la nivel național și european privind înlocuirea treptată a cărbunelui din mixul energetic, cât și angajamentele asumate de România în direcția reducerii emisiilor de poluanți și a tranziției către surse de energie cu impact mai redus asupra mediului, inclusiv utilizarea gazelor naturale pentru producerea energiei termice.
Complexul Energetic Oltenia a acționat în conformitate cu solicitarea autorității competente, cu respectarea cadrului legal aplicabil și a procedurilor specifice privind gestionarea stocurilor din rezerva de stat”, a comunicat administrația CEO.
Un semn cât se poate de îngrijorător că stocurile CEO sunt insuficiente, este că majoritatea energiei pe cărbune este furnizată de producătorul din Gorj, dar aceasta a scăzut dramatic. În după-amiaza zilei de ieri, energia pe cărbune livrată în Sistemul Energetic Național era de 561 MW, ocupând abia locul 4, cu o cotă de puțin peste 9%.
Mai mult, compania funcționează doar cu două grupuri energetice, iar stocurile din două zone sunt goale. Mai exact, la Turceni sunt aproximativ 100. 000 tone, dar nu mai sunt stocuri la Jilț și la Motru . ,,Din rezerva de stat nu este normal să se ia, doar în situații excepționale, însă cu aprobarea Guvernului”, arată reprezentanți ai companiei.
CEO funcționa ieri cu un grup la Rovinari și unul la Turceni.
M.C.H.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.