Un nou accident de muncă s-a produs la Cariera Jilț Nord din cadrul Complexului Energetic Oltenia, la numai două săptămâni după tragedia în care un salariat și-a pierdut viața în timpul unor lucrări de întreținere. De această dată, un conducător de formație de lucru a ajuns la spital după ce a suferit o fractură la piciorul stâng.
Potrivit unui comunicat transmis de Complexul Energetic Oltenia, incidentul a avut loc miercuri, 24 iunie, în cadrul UMC Jilț – Sector Jilț Nord.
„Evenimentul s-a produs în timpul coborârii de pe transportorul T702, după efectuarea unei manevre de introducere a lateralei în buncărul de preluare, acesta a alunecat şi s-a accidentat la membrul inferior stâng. Salariatului i-a fost acordat imediat primul ajutor la faţa locului, fiind ulterior transportat cu ambulanţa la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgu Jiu, pentru investigaţii şi acordarea îngrijirilor medicale de specialitate”, au transmis reprezentanții companiei. Muncitorul a suferit o fractură la nivelul piciorului stâng, fiind internat pentru investigații și tratament.
Conform procedurilor legale, evenimentul a fost raportat Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj. Totodată, conducerea Complexului Energetic Oltenia a dispus constituirea unei comisii de cercetare care va stabili cauzele și împrejurările exacte în care s-a produs accidentul. Noul incident readuce în atenție problemele legate de securitatea muncii în cadrul exploatărilor miniere ale companiei, mai ales că acesta se produce la scurt timp după un accident mortal petrecut în aceeași unitate minieră. Reamintim faptul că, pe 12 iunie a.c., în jurul orei 11:30, un salariat al Carierei Jilț Nord și-a pierdut viața în timpul unor lucrări de întreținere la un utilaj de excavare. Potrivit informațiilor comunicate atunci de Complexul Energetic Oltenia, o echipă din cadrul secției mecanice monta o porțiune din calea de circulație a instalației de transport, iar în timpul operațiunii unul dintre dispozitivele de ridicat s-a desprins. În urma incidentului, muncitorul a căzut de la aproximativ șapte metri înălțime, iar ulterior segmentul manipulat s-a desprins și din al doilea dispozitiv de ridicat, prăbușindu-se peste victimă. Echipajele de intervenție sosite la fața locului au constatat decesul salariatului. În acel caz, polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă și nerespectarea acestora. Cercetările continuă sub coordonarea procurorilor pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care s-a produs tragedia. Acum rămâne ca ancheta demarată după accidentul de miercuri să stabilească dacă au fost respectate toate normele de protecție a muncii.
Izabella Molnar





























