Elena Guţescu, asistenta-şefă a Secţiei Chirurgie din cadrul Spitalului Orăşenesc Bumbeşti-Jiu, este la cuţite cu superiorul său, doctorul chirurg Oleg Ivanov. Angajata, altădată prietenă apropiată cu soţii Ivanov, în privinţa angajărilor de familie din unitatea medicală, a ajuns până la primarul localităţii Bumbeşti-Jiu, Constantin Bobaru, spitalul fiind administrat de autoritatea publică locală, pentru a cere demiterea din funcţia de şef de secţie a soţului directoarei adjuncte a DSP Gorj, Carmen Ivanov. Starea de tensiune dintre cei doi este recunoscută de managerul Spitalului Sadu, Aurel Stolojanu, care susţine că ar fi calmat spiritele în unitatea medicală, deoarece cei implicaţi au înţeles că problemele care au generat conflictul nu sunt atât de grave şi că oricum nu se putea renunţa la medicul chirurg.
Cei trei membrii ai familiei Guţescu, angajaţi toţi la Spitalul Orăşenesc Sadu, nora fiind ultima integrată aici în câmpul muncii, cu girul subalternei lui Marius Boeriu de la DSP Gorj, au înlocuit relaţia de prietenie cu Oleg şi Carmen Ivanov în una ostilă, dusă până la încercarea subalternilor chirurgului de a-l lăsa pe acesta fără loc de muncă. Elena Guţescu, asistenta-şefă de la Chirurgie, despre care Gorjeanul a mai spus că “face legea” în spital, a fost cea care a luat măsuri cerând în gura mare ca Ivanov, şeful său direct, să fie dat afară. I-a cerut asta atât managerului unităţii medicale, cât şi primarului Bobaru, ambii refuzând să rezolve doleanţa subalternei medicului chirurg. Edilul a fost solicitat chiar săptămâna trecută să intervină şi să lase spitalul fără şeful de secţie de la Chirurgie, dar primarul, se pare că, nu a percutat la cererea soţiei şefului de Resurse Umane de la spital.
Stolojanu: “Avem nevoie de chirurg. (..)S-au certat pe organizare”!
Managerul Spitalului Orăşenesc susţine că a stat de vorbă cu cei implicaţi în conflict şi menţionează că supărarea asistentei-şefe pleacă de la necompletarea programului informatic care rulează în fiecare secţie, şi în care sunt trecuţi şi pacienţii şi diagnosticele care le-au fost puse de chirurg. Cum Oleg Ivanov a neglijat acest aspect, adică nu a comunicat la timp aceste diagnostice, programul s-a gripat, iar Elena Guţescu, asistenta-şefă s-a enervat la culme. Stolojanu i-a luat apărarea însă chirurgului Ivanov, susţinând că acesta nu a neglijat acest aspect, ci nu l-a luat în considerare, urmare a volumului mare de muncă pe care îl face. Tot Stolojanu a încercat să-i transmită subalternei chirurgului-şef că spitalul nu poate funcţiona fără chirurg şi nu riscă să lase unitatea fără un medic specialist. Guţescu nu a prea aprobat cele spuse de manager şi şi-a prezentat nemulţumirile personale şi primarului Bobaru. Asistenta-şefă nu a spus nimic însă de înţelegerile pe care le-a avut, nu demult, cu soţii Ivanov, contribuind direct la angajarea în spital a fiicei adjunctei de la DSP, dintr-o căsătorie anterioară, ca în contrapartidă să fie angajată apoi nora soţilor Guţescu, în cadrul unităţii medicale.
Spitalul, la cota de avarie
Certurile dintre cele două familii care îşi împart supremaţia în Spitalul Sadu au loc în condiţiile în care managerul Stolojanu abia poate acoperi cheltuielile lunare de personal şi cele cu întreţinerea unităţii spitaliceşti. Mai există, de altfel, acum, bani pentru salariile pe octombrie, care se vor acorda luna viitoare, pentru personalul spitalului, fiind vorba despre 260.000 de lei, şi pentru cele cu întreţinerea care se ridică la alte 30.000 de lei, dar în lipsa unei rectificări de la CNAS, spitalul nu ar mai avea bani pentru salarii, medicamente şi întreţinere. “Se vor debloca banii până în decembrie, sunt convins. Am discutat cu şeful CNAS, care a fost la Târgu-Jiu această problemă, şi sperăm să fie bine”, a explicat Stolojanu.
Antibioticele, un lux
În ceea ce priveşte medicamentele, şi la acest capitol, spitalul are un minim de produse, antibioticele scumpe lipsind din farmacia unităţii medicale. Astfel, post-operatoriu, pacienţii au nevoie de antibiotice scumpe pe care spitalul nu le are. Este vorba despre Cefort, Amoxicilină şi Clintamicină. “Pe partea de operaţii avem anestezice, materiale sanitare. Avem câte ceva şi antibiotice, dar nu cele scumpe. Ne descurcăm aşa cum se descurcă şi alte spitale din judeţ, aproape de cota de avarie”, a explicat, franc, Stolojanu, care susţine că şi în aceste condiţii, spitalul din Sadu nu se va închide, aşa cum de altfel s-a vehiculat recent.
Anamaria Stoica










































