1.7 C
Târgu Jiu
joi, 12 februarie 2026

Legumicultorii se pot înscrie în programul de minimis 2026

2

Direcția pentru Agricultură Județeană (DAJ) Gorj anunță demararea sesiunii de înscrieri în cadrul programului guvernamental „Ajutor de minimis pentru legume cultivate în spații protejate”, aferent anului 2026. Schema de sprijin este reglementată prin Hotărârea de Guvern nr. 325/2025 și se aplică în perioada 2025–2027.

Legumicultorii pot depune cererile de înscriere până la data de 15 aprilie, la DAJ Gorj, conform calendarului stabilit de autorități. Schema de ajutor de minimis se aplică pe întreg teritoriul României pe o perioadă de 3 ani, respectiv 2025 – 2027, pentru susținerea producției de legume cultivate în spații protejate. Sprijinul se acordă întreprinderilor/întreprinderilor unice care își desfășoară activitatea în domeniul producției primare de produse agricole, pentru susținerea producției de legume cultivate în spații protejate. Cuantumul ajutorului de minimis este de 1,5 euro/mp echivalentul a 1.500 euro/1.000 mp, pentru o suprafață cumulată de minimum 1.000 mp, cu respectarea cerințelor privind tipul de cultură și suprafețele aferente acestora.
Pentru a fi eligibili la acordarea ajutorului de minimis pentru producția de legume cultivate în spații protejate, beneficiarii trebuie să îndeplinească, cumulativ, următoarele criterii de eligibilitate: să utilizeze o suprafață de minimum 1.000 mp, cu respectarea cerințelor privind tipul de cultură și suprafețele aferente acestora; să obțină producțiile minime corespunzătoare culturii înființate; să fie înregistrați în evidențele Registrului agricol deschis la primăriile în a căror rază administrativ-teritorială se află suprafețele cu legume cultivate în spațiile protejate în anul în care solicită sprijinul, respectiv la data solicitării sprijinului; să dețină Registrul de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor, completat începând cu data înființării culturii și avizat de OFJ, pentru fiecare solicitare a sprijinului; să obțină legume care nu depășesc conținutul maxim aplicabil reziduurilor de pesticide; să nu depășească, în sectorul producției primare de produse agricole, prin acordarea prezentului ajutor de minimis, echivalentul în lei a 50.000 euro/întreprindere/întreprindere unică pe durata ultimilor 3 ani.
Conform prevederilor legale, programul „Ajutor de minimis pentru legume cultivate în spații protejate” 2026 include mai multe specii de legume, cu condiția ca acestea să fie cultivate pe o suprafață minimă de 1.000 de metri pătrați. Este vorba despre următoarele: ardei gras și/sau lung și/sau gogoșar și/sau iute – Capsicum annuum L.; castraveți – Cucumis sativus L.; ceapă verde – Allium cepa L.; fasole păstăi – Phaseolus vulgaris L.; salată – Lactuca sativa L.; spanac – Spinacea oleracea L.; tomate – Solanum lycopersicum L.; varză – Brassica oleracea L.; vinete – Solanum melongena L.
De asemenea, producțiile minime pentru care se acordă ajutorul de minimis sunt următoarele: ardei gras/lung/gogoșar – 2.000 kg/1.000 mp – 2 kg/mp; ardei iute – 600 kg/1.000 mp – 0,6 kg/mp; castraveți – 4.000 kg/1.000 mp – 4 kg/mp; ceapă verde – 100.000 bulbi/plante/1.000 mp – 100 bulbi/plante/mp; fasole păstăi – 1.500 kg/1.000 mp – 1,5 kg/mp; salată – 10.000 plante/1.000 mp – 10 plante/mp; spanac – 1.000 kg/1.000 mp – 1 kg/mp; tomate – 3.000 kg/1.000 mp – 3 kg/mp; varză – 4.000 kg/1.000 mp – 4 kg/mp; vinete – 4.000 kg/1.000 mp – 4 kg/mp.
Izabella Molnar

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.