A demisionat de la conducerea ARF după ce a ajuns în atenția DNA

206

Club Feroviar a anunțat că Mihai Barbu, președintele Autorității pentru Reformă Feroviară (ARF), a demisionat din funcție. Acesta administra miliarde de lei în contracte de servicii publice și gestiona proiecte de achiziție de material rulant în valoare de miliarde de euro.

Demisia lui Barbu vine după ce DNA a anunțat că acesta este cercetat sub control judiciar pentru că și-ar fi „folosit influența în scopul obținerii de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul”.

„Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) informează că, ieri, 10 noiembrie 2025, domnul Mihai Barbu şi-a depus demisia din funcţia de preşedinte al autorităţii, după ce Direcţia Naţională Anticorupţie a anunţat că acesta este cercetat sub control judiciar pentru folosirea influenţei în scopul obţinerii de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul”, se arată într-o postare a instituției, de pe rețelele sociale.

Mihai Barbu era și trezorier al PNL. A fost suspendat din toate funcțiile după anunțul DNA din 6 noiembrie, privind punerea sa sub control judiciar.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.