25.9 C
Târgu Jiu
luni, 8 iunie 2026

Dublă performanță pentru un cursant al ȘPA Târgu Jiu

18

Vești excelente pentru Școala Populară de Arte „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu. Viorel Papuc, unul dintre cei mai apreciați cursanți ai instituției, și-a reconfirmat valoarea pe scena competițiilor de profil, obținând două distincții importante în cadrul Concursului Național de Interpretare a Muzicii Românești „Sigismund Toduță”, ediția a XLII-a, desfășurat la Bistrița.

Tânărul artist a urcat din nou pe podium, fiind recompensat cu Premiul I și Premiul Juriului, rezultate care confirmă nivelul ridicat al pregătirii sale și evoluția constantă în domeniul interpretării muzicale.

Reprezentanții Școlii Populare de Arte „Constantin Brâncuși” au evidențiat faptul că succesul lui Viorel Papuc este rezultatul talentului, al seriozității și al muncii susținute depuse de-a lungul timpului.

În spatele fiecărei apariții scenice se află numeroase ore de studiu, perseverență și dorința permanentă de perfecționare, elemente care contribuie la obținerea unor performanțe remarcabile.

„Talentul, seriozitatea și munca susținută continuă să aducă rezultate remarcabile pentru cursantul nostru Viorel Papuc”, au transmis aceștia, felicitându-l pentru noua reușită.

De asemenea, conducerea ȘPA Târgu Jiu a adresat felicitări profesorilor coordonatori Ștefan Popescu și Ciprian Popescu, pentru profesionalismul și dedicarea cu care contribuie la formarea și dezvoltarea tinerilor artiști.

Potrivit reprezentanților instituției, rezultatele obținute de cursanți demonstrează importanța îndrumării de specialitate și a colaborării dintre elev și profesor în procesul de pregătire artistică.

Noua performanță obținută la Bistrița consolidează poziția lui Viorel Papuc printre cei mai promițători tineri interpreți și reprezintă încă o confirmare a valorii actului educațional desfășurat în cadrul Școlii Populare de Arte „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.