Narcis Petre Remetea, primarul orașului Tismana, a fost pus, astăzi, sub control judiciar pentru 60 de zile, în urma audierilor care au avut loc la sediul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu. „A fost o experiență, trebuie să trecem prin toate, suntem oameni puternici. Nu avem ce face. Luni ne vedem la treabă, la Primăria Tismana. Este un dosar penal în lucru, pe numele, foarte important, Remetea Narcis Petre, persoană fizică, cu o persoană fizică din orașul Tismana, atât pot să vă spun. Deci este o activitate conexă față de activitatea Primăriei. Pe această cale vă anunț pe toți, mâine, prin controlul judiciar instituit, nu am restricții. Mâine ne vom prezenta la muncă, la Primăria Orașului Tismana. Luni suntem la muncă la Primărie. Alte detalii nu pot să vă dau. Eu consider că nu sunt vinovat”, a declarat acesta, după ce a fost eliberat.
Edilul-șef a fost reținut ieri, pentru favorizarea făptuitorului și mărturie mincinoasă. „Din cercetările efectuate a reieșit faptul că un bărbat de 49 de ani, din orașul Tismana, audiat într-o cauză penală aflată pe rolul instanței de judecată, ar fi făcut declarații diferite față de cele oferite anterior în faza de urmărire penală, împrejurare care ar fi influențat soluționarea cauzei. De asemenea, în același dosar, un alt bărbat este cercetat pentru că ar fi făcut afirmații necorespunzătoare adevărului în fața instanței de judecată, în scopul împiedicării tragerii la răspundere penală a unei persoane cercetate. În urma administrării probatoriului, față de bărbatul de 49 de ani a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Gorj”, a declarat Miruna Prejbeanu, purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj.































