21.4 C
Târgu Jiu
joi, 2 iulie 2026

Sindicate: Angajații suportă costul majorării salariului minim cu o întârziere de jumătate de an

4

Salariul minim a crescut, dar cu șase luni prea târziu. Costul întârzierii a fost suportat de lucrători, arată Blocul Național Sindical.
Începând cu 1 iulie 2026, salariul minim brut a fost majorat. Însă această creștere trebuia aplicată încă de la 1 ianuarie 2026, conform mecanismului prevăzut de Legea nr. 283/2024.
,,În cele șase luni de întârziere, peste 1,76 milioane de salariați au suportat efectele inflației și ale scumpirilor, în timp ce Guvernul României a amânat aplicarea legii. Consecințele sunt evidente: puterea de cumpărare a salariului minim s-a redus cu aproximativ 340 de lei pe lună în doar 18 luni; lucrătorii au pierdut peste 13% din puterea de cumpărare; majorarea aplicată de la 1 iulie, împreună cu reducerea facilității fiscale de la 300 la 200 de lei, nu acoperă nici măcar această pierdere.
România continuă să se afle printre statele Uniunii Europene cu cel mai ridicat nivel al sărăciei în muncă. Salariul minim nu trebuie să fie un instrument de negociere politică sau electorală, ci să fie stabilit transparent, pe baza legii și a realităților economice, astfel încât să asigure un nivel de trai decent pentru lucrători și familiile acestora. În perioada următoare vor începe negocierile pentru salariul minim care va intra în vigoare la 1 ianuarie 2027.
Blocul Național Sindical solicită ca salariul de bază minim brut pe țară să fie stabilit la 5.000 de lei, pentru a recupera pierderea de putere de cumpărare acumulată în ultimii doi ani și pentru a respecta principiile mecanismului european privind salariile minime adecvate”, mai arată organizația sindicală.
M.C.H.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.