În plină perioadă de negociere a unei noi formule de guvernare, ministrul interimar al apărării, Radu Miruță, a ieșit public cu un mesaj pentru liderul AUR, George Simion, cel care, până acum, pare să fi ieșit cel mai bine din prima rundă de negocieri în cazul defunctului guvern Veștea. Deputatul de Gorj susține în continuare izolarea partidului condus de George Simion, deși liderul AUR a încercat chiar la negocierile de la Cotroceni să îl convingă pe Nicușor Dan că formațiunea sa politică nu este una extremistă și, ca urmare, nu ar fi motive să nu fie parte a puterii politice din România. Miruță militează pentru o guvernare fără AUR, dar și fără PSD, variantă care complică orice calcul politic pentru că, la fel ca și alte variante, nu se bazează pe o majoritate parlamentară stabilă. „George Simion, se poate guverna și fără AUR. PSD, ai obținut prea puține voturi și ești prea blamat public pentru a forma singur un guvern. AUR trebuie izolat de zona de decizie, fiindcă țara are nevoie de parcurs pro-european, nu de teatru. Iar ținerea AUR în irelevantă nu se poate întâmpla cu un guvern monocolor PSD. Pentru că menținerea fiecărei decizii importante a unui astfel de guvern ar ajunge să depindă în Parlament de o negociere săptămânală între PSD și AUR. Soluția? Un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, o perioadă de carantină pentru PSD, în care să reflecteze asupra situației în care a adus România, să își schimbe direcția și să demonstreze că se poate comporta într-o coaliție ca un partid reformat și responsabil. Poate că unele partide au obosit de această situație politică. Înțeleg. Niciodată, dar niciodată oboseala nu poate fi o justificare pentru a lăsa țara doar pe mâna PSD, cum nici supărarea multora care care spun ,,lăsați-i pentru a se distruge mitul PSD-AUR” nu poate fi un experiment pe soarta fiecăruia dintre noi”, a transmis Radu Miruță.
Gelu Ionescu





























