11.3 C
Târgu Jiu
marți, 24 martie 2026

Scandalul din coaliția de guvernare ajunge la Bruxelles

29

Discuțiile despre viitorul guvernării din România ajung și la Bruxelles, unde liderul PSD, Sorin Grindeanu urmează să poarte consultări cu partenerii europeni. În acest context, europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan lansează un atac direct și spune că liderul social-democrat va trebui să clarifice în fața familiei politice europene direcția pe care o dorește pentru România: continuarea unei guvernări pro-europene sau o posibilă apropiere de AUR.

Siegfried Mureșan susține că vizita lui Sorin Grindeanu la Bruxelles nu este una de rutină, ci vine într-un moment politic sensibil, în care se discută despre viitorul guvernării, potrivit Știri pe surse.ro.

„Sorin Grindeanu merge săptămâna aceasta la Bruxelles unde va trebui să le spună Socialiștilor Europeni – familia politică europeană din care și PSD face parte – dacă dorește o guvernare serioasă, cu Ilie Bolojan prim-ministru, sau o guvernare antieuropeană PSD–AUR. Sunt sigur că Socialiștii Europeni nu vor fi de acord cu o guvernare PSD–AUR”, a scris Siegfried Mureșan, marți, într-un mesaj publicat pe Facebook.

Cu o zi înainte, Sorin Grindeanu anunțase că va merge la Bruxelles pentru discuții cu reprezentanții Socialiștilor Europeni, inclusiv cu António Costa.

Potrivit acestuia, întâlnirile vor avea ca scop prezentarea situației politice actuale din România și analizarea opțiunilor de guvernare.

Deși bugetul de stat a fost deja adoptat, liderul PSD nu a renunțat la ideea schimbării premierului Ilie Bolojan.

În același timp, Grindeanu a transmis că toate variantele rămân pe masă: continuarea actualei coaliții, trecerea în opoziție sau chiar organizarea de alegeri anticipate, deși această din urmă variantă este considerată puțin probabilă.

Conducerea PSD nu a luat încă o hotărâre clară privind direcția politică. Liderul partidului a explicat că decizia va fi luată după consultări interne, atât la nivel regional, cât și în cadrul unei reuniuni programate pentru 20 aprilie.Chiar și în acest context, Grindeanu a reiterat în repetate rânduri că PSD nu intenționează să formeze o alianță cu AUR.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.