Fostul consilier parlamentar Adrian Mihuțoiu s-a oferit să ajute un prieten care voia să-și cumpere o Dacia Logan, în sensul că poate să-i intermedieze o întâlnire o persoană care este cunoscută în oraș că se ocupă cu transportul de mașini din străinătate. După ce au identificat autoturismul în Germania, pe un site de profil, Mihuțoiu și amicul său s-au întâlnit cu transportatorul și i-au achitat banii pe care acesta trebuia să-i plătească pentru achiziționarea mașinii, plus costul transportului. După aproximativ șase luni de la întâlnirea cu transportatorul, Mihuțoiu și prietenul său nu intraseră în posesia autoturismului și nici banii nu le fuseseră returnați, așa că au sesizat organele judiciare. În urma anchetei, s-a stabilit că, de fapt, așa cum au decurs lucrurile, transportatorul nu poate fi acuzat de înșelăciune, iar pentru recuperarea banilor cei păgubiți trebuie să-l acționeze în judecată.
În luna iunie a anului trecut, fostul consilier parlamentar Adrian Mihuțoiu i-a achitat 2.700 de euro lui Aurelian Dumitru Fugaru, pentru ca acesta să-i aducă din Germania o Dacia Logan, unui amic al său, știut fiind faptul că acesta se ocupa cu transportul autoturismelor din străinătate și deținea o platformă de transport auto în acest scop.
Mihuțoiu a achitat alți 600 de euro pentru transportul autoturismului, iar banii i-au fost înmânați lui Fugaru în prezența celui care-și dorea mașina.
Timp de mai multe luni, Mihuțoiu a purtat nenumărate discuții cu Fugaru, însă acesta a motivat că a avut unele probleme tehnice cu platforma și de aceea nu a mai putut ajunge în Germania să achiziționeze autoturismul și să-și onoreze promisiunea.
La finele lunii septembrie, Mihuțoiu i-a cerut banii înapoi lui Fugaru, însă acesta i-a transmis că în momentul în care va găsi un alt autoturism îi va asigura transportul acestuia la jumătate din prețul convenit.
Amicul fostului consilier parlamentar nu a intrat în posesia autoturismului nici după șase luni de când a achitat cei 3.300 de euro, și nu ș-a mai recuperat nici banii, așa că s-a adresat cu plângere la Parchetul de pe lângă Judecătoria Tg-Jiu, iar ulterior aceasta a fost înaintată Poliției Municipiului Tg-Jiu pentru cercetări.
Culmea este că explicațiile lui Fugaru, potrivit cărora i-ar fi remis cetățeanului german 100 de euro avans, să-i păstreze mașina, dar pentru că nu a putut ajunge în Germania în termenul stabilit cu acesta a pierdut suma plătită cu titlu de avans sau că l-ar fi rugat pe Mihuțoiu să-i restituie cei 2.700 de euro într-un cont, însă acesta ar fi refuzat, au ținut în fața polițiștilor. Cât despre cei 600 de euro, reprezentând costul transportului, Fugaru a susținut că acei bani nu i-au fost înmânați niciodată.
Paradoxal, la testul poligraf, a reieșit că ,,subiectul (Fugaru – n.r.) este sincer”!
Așa că, agentul principal de poliție Andrei Vlăduțu a considerat că nu sunt întrunite condițiile infracțiunii de înșelăciune, ci fapta lui Fugaru reprezintă o nerespectare a obligațiilor contractuale, iar pentru a-și recupera banii, persoana vătămată trebuie să se adreseze instanței civile. Biroul de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj a înaintat, pe 5 februarie a.c., Parchetului de pe lângă Judecătoria Tg-Jiu, referatul prin care a propus clasarea cauzei.
Pe baza argumentelor reținute în acel referat întocmit de către organele de cercetare penală, procurorul a dispus și el clasarea cauzei privind săvârșirea infracțiunii de înșelăciune. Cel păgubit spune că va contesta în instanță soluția de clasare a procurorului, pentru că i se pare absolut anormal ca să nu primească nici mașina și nici 3.300 de euro plătiți pentru achiziționarea acesteia.
Cert este că, nici după finalizarea cercetărilor, Fugaru nu a restituit banii, cu toate că a declarat în fața organelor judiciare că este dispus să returneze doar suma de 2.700 de euro. Unele surse susțin că, ar exista mai multe persoane păgubite în acest fel de către Aurelian Dumitru Fugaru, sumele fiind de câteva mii de euro, însă acest aspect nu poate fi confirmat, în lipsa unor acțiuni pentru recuperarea prejudiciilor, dacă acestea există.
Totuși, trebuie spus că, relativ recent, Fugaru și-a scos la vânzare două dintre mașinile sale, inclusiv platforma auto cu care transporta autoturisme din străinătate.
Claudiu Matei
Lasand la o parte stilul ridicol, de clasa a V-a primara, asta e maniera de talharie a gaborilor. Uite asa ei se fac ca muncesc, iar pagubitii sunt trimisi prin tribunale sa se judece cu anii…Inca o expresie a statului esuat…