21 C
Târgu Jiu
joi, 25 iunie 2026

Cei doi bărbați reținuți după ce s-au lovit reciproc, monitorizați cu brățară electronică

2

Cei doi bărbați din comunele Godineşti și Dănești, care au ajuns în arestul Poliției Gorj, luni, în urma unei agresiuni, au primit o veste bună după cele 24 de ore. În urma audierilor, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu a dispus măsura controlului judiciar.

,,Față de cei doi, Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu a dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile, cu obligația de a purta în permanență un dispozitiv electronic de monitorizare”, a declarat Ioana Nanu, purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj. Unul dintre bărbați, un tânăr de 27 de ani, a sunat la 112 și a declarat că luni, în jurul orei 18.00, în timp ce se afla pe Aleea Energeticienilor, din Târgu-Jiu, a fost tăiat la picior de un bărbat. ,,La locul sesizării s-au deplasat mai multe echipaje de ordine publică, constatând că cele sesizate se confirmă. Totodată, din primele cercetări, polițiștii au stabilit că apelantul ar fi fost tăiat cu un obiect ascuțit, înțepător, la nivelul piciorului, de un bărbat de 30 de ani, din municipiu, care a plecat într-o direcție necunoscută cu un autoturism. Victima a fost transportată la spital, cu ambulanța, pentru acordarea de îngrijiri medicale”, a mai declarat Ioana Nanu , purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj. În urma verificărilor făcute de polițiști din cadrul Biroului de Investigații Criminale, agresorul în vârstă de 30 de ani a fost depistat la domiciliul părinților săi, situat din comuna Dănești, fiind condus la sediul Poliției pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc fapta. În urma audierilor s-a dispus și reținerea victimei care a sunat la 112. Se pare că se cunoșteau de mai mult timp și ar fi avut mai multe conflicte în trecut. ,,În continuarea cercetărilor s-a stabilit că, în urma unui conflict mai vechi, cei doi s-ar fi agresat reciproc, lovindu-se cu pumnii, împrejurări în care bărbatul de 30 de ani i-ar fi aplicat o lovitură cu un cuțit apelantului, provocându-i o plagă sângerândă. Persoanele implicate au fost examinate preliminar de medic legist din cadrul SML Gorj, care a concluzionat că în urma agresiunii, apelantul necesită pentru vindecare 10-12 zile de îngrijiri medicale, iar celălalt 3-4 zile de îngrijiri medicale. Celor doi li s-au adus la cunoștință prevederile Legii 26/2024, ocazie cu care nu au dorit parcurgerea formularului de evaluare a riscului, s-au opus emiterii unui ordin de protecție provizoriu, fiindu-le înmânată câte o cerere pentru a se adresa instanței. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe, fiind dispusă reținerea pe o perioadă de 24 ore, a celor doi, care au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Gorj”, au mai precizat reprezentanții IPJ Gorj.
L.F.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.