14.5 C
Târgu Jiu
miercuri, 6 mai 2026

Produs alimentar, retras din magazinele Penny

1

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat că producătorul NEGRO 2000 SRL a inițiat retragerea voluntară a produsului „GRAN MARE Salată cu icre de hering” (150 g), ca măsură preventivă pentru protejarea consumatorilor.

Motivul rechemării este grav: în produs a fost detectată bacteria Listeria monocytogenes, care poate provoca infecții severe, în special în rândul persoanelor vulnerabile. Produsul vizat face parte din lotul 981 și are data de expirare 18 mai 2026. Acesta a fost distribuit în aproximativ 200 de magazine Penny din întreaga țară, ceea ce ridică riscul ca un număr mare de consumatori să-l fi achiziționat deja.
Autoritățile transmit un mesaj ferm: produsul nu trebuie consumat sub nicio formă. Clienții care l-au cumpărat îl pot returna în orice magazin Penny, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal, urmând să primească integral contravaloarea. Pentru informații suplimentare, consumatorii pot contacta producătorul la numărul de telefon 0742.180.652 (de luni până vineri, între orele 09:00–18:00) sau prin e-mail la officenegro@negro2000.ro. De asemenea, rețeaua Penny pune la dispoziție linia gratuită 0800.110.111 (luni–sâmbătă, 08:00–21:00) și adresa de e-mail contact@penny.ro.
Rechemarea vine în contextul unor controale stricte privind siguranța alimentară, iar autoritățile subliniază importanța respectării recomandărilor pentru evitarea unor posibile probleme de sănătate.
I.M.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.