12.7 C
Târgu Jiu
luni, 4 mai 2026

Tot mai multe afaceri se închid în Gorj

25

Mediul de afaceri traversează o perioadă dificilă, iar datele oficiale arată o creștere a numărului de firme care își închid activitatea. Fenomenul se observă la nivel național, dar este resimțit puternic și în județul Gorj, unde creșterile sunt printre cele mai mari.

Numărul firmelor dizolvate la nivel național a crescut cu 28,35% în primul trimestru din 2026, ajungând la 16.361 de cazuri, față de 12.747 în aceeași perioadă din 2025, potrivit datelor Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC).
În Gorj, numărul firmelor dizolvate a crescut cu 67,26%, una dintre cele mai mari evoluții negative din țară, alături de Caraș-Severin și Arad.
La nivel național, cele mai multe dizolvări au fost înregistrate în București (3.362 de firme), Cluj (931), Ilfov (828), Timiș (765), Constanța (674) și Iași (628).
La polul opus, cele mai puține dizolvări s-au consemnat în Ialomița (79), Mehedinți (83), Covasna (103), Călărași (111) și Teleorman (115).
În ansamblu, domeniul cel mai afectat rămâne comerțul cu ridicata și cu amănuntul, inclusiv repararea autovehiculelor și motocicletelor. De asemenea, activitățile profesionale, științifice și tehnice, precum și construcțiile, au înregistrat un număr ridicat de firme închise.
Datele ONRC mai arată că, doar în luna martie 2026, au fost înregistrate 5.295 de dizolvări de firme la nivel național, cele mai multe în București, Cluj, Ilfov, Timiș și Iași.
I.I.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.