Inspectorii de muncă au verificat angajatorii din județ, în perioada 08-19 septembrie 2025. Este vorba despre un număr de 108 de controale efectuate în domeniile relațiilor de muncă și securității și sănătății în muncă.
Astfel, potrivit ITM Gorj, ca urmare a deficiențelor constatate, inspectorii de muncă au aplicat 47 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 311.500 lei. Totodată, au fost dispuse 144 de măsuri cu caracter obligatoriu, menite să corecteze neconformitățile și să alinieze activitatea angajatorilor la prevederile legale în vigoare.
Muncă nedeclarată
De asemenea, Inspectoratul Teritorial de Muncă Gorj a desfăşurat, în perioada 8 – 12 septembrie, Campania Naţională pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate și verificarea modului în care sunt respectate prevederile legale privind securitatea și sănătatea în muncă de către angajatorii care desfășoară activitatea în domeniul „Activități de investigații și protecție”-cod CAEN 80.
,,Obiectivele campaniei au fost eliminarea neconformităţilor constatate în domeniul relaţiilor de muncă şi în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, la societăţile comerciale care au ca obiect de activitate domeniul cod CAEN-80 – „Activități de investigații și protecție””, mai arată instituția.
La nivelul județului Gorj, inspectorii de muncă au controlat 8 de angajatori, au aplicat 12 sancțiuni contravenționale, în cuantum de 79.000 lei și au dispus 42 măsuri obligatorii de remediere a abaterilor constatate.
Pe de altă parte, inspectorul șef al ITM Gorj, George Romanescu, a precizat: „La propunerea Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Guvernul a aprobat prorogarea termenului de trecere de la sistemul Revisal, la platforma REGES-ONLINE, până la data de 31 decembrie 2025, pentru a veni în sprijinul angajatorilor care întâmpină dificultăți în procesul de migrare. Facem apel către angajatori, să se înregistreze fără întârziere în REGES-ONLINE, pentru a evita aglomerarea la finalul perioadei de tranziție și pentru a beneficia în cel mai scurt timp de avantajele digitalizării”, a mai spus acesta.
M.C.H.







































