Constantin Brănescu, șeful Sectorului Peșteana, a declarat că termocentralele CE Oltenia au rămas practic fără prea mult cărbune: ,,E dureros că nu avem noi cărbune pentru a produce câtă energie are nevoie țara, în momentul de față, afirmă un șef din cadrul Complexului Eenergetic Oltenia. România încă depinde de energia produsă de CEO. Data de 31 august este, însă, una crucială pentru viitorul companiei. Atunci, se va ști exact cât grupuri pe lignit vor mai fi păstrate în sistemul energetic național. Constantin Brănescu crede că nu va fi închisă Termocentrala Turceni, care mai are un sigur grup funcțional”, a declarat acesta la Radio Infinit.
M.C.H.





























